КИМ ЈОНГ УН ПЛАНИРА УДАР НА ОСТРОВОТ ГВАМ: До средината на август, Северна Кореја ќе има план за лансирање ракети на американскиот остров Гвам!

Поврзано

ВОЗHEМИРУВАЧКО ВИДЕО: Бpyтално yбиcтво од страна на полицаец во Минесота

Четворица полицајци од Минесота се отпуштени по cмpтта на Афроамериканец кого еден од нив, според видеоснимката, го згмeчил за...

ЗА ЕДЕН ДЕН: Во Србија тестирани 5.714 лица, на Кипар – 2.640, во Македонија само 622

Според најновите податоци, во светот со новиот kopонавирус досега се заразиле 5.734.838 лица. Од нив пoчинaле 354.208, а оздравеле...

(Видео+фото) ИНВАЗИЈА НА СКАКУЛЦИ: Oгромни пустински скакулци ја нaпaднaле Индија

Наезда од огромни пустински скакулци го погoдила северозападот на Индија, јавува "AFP". Скакулците yништиле речиси 50.000 хектари посеви и...

Северна Кореја до средината на август ќе разработи план за лансирање на четири ракети со среден домет во водите околу американскиот остров Гвам, во западен Пацифик, а конечната одлука за тоа ќе ја донесе лидерот на земјата Ким Јонг Ун, јавуаат севернокорејските државни медиуми

Ракетите кои Корејската народна армија планира да ги лансира би требало да прелетаат преку јапонската префектура Шимане, Хирошима и Кочи и да летаат со брзина од 3.356,7 километри на час. Планирано е ударот да го изврашат на 30 до 40 километри од Гвам.

„Планот ќе биде детано анализиран и наскоро ќе му биде предаден на Ким Јонг Ун“, додаваат медиумите.

Севернокорејската државна агенција исто така оцнува дека неодамнешните коментари на американскиот претседател Доналд Трамп за употреба на сила против Пјонгјанг е „куп бесмислици“, со предупредување дека тој го разбира само јазикот на апсолутна сила.

„Здраворазумски дијалог со неразумен човек не е возможен, само апсолутна сила може да влијае на тоа“, заклучуваат тамошните медиуми.

Актуелно

(Видео) „ЌЕ СИ ЛЕЖАТ“ ИМА ИНДИЦИИ ЗА КРИМИНАЛ: Чулев најави истраги за корупција на носители на јавни функции

Министерството за внатрешни работи отвора неколку истраги во кои инволвирани се и носители на јавни функции, ова ексклузивно за...

ПАНИКА ВО АГЕНЦИЈАТА ЗА ВРАБОТУВАЊЕ: Заразена вработена во Агенцијата, била во контакт со повеќе лица

Вистинска паника владее во Агенцијата за вработување откако денеска е потврден првиот случај на позитивен вработен во оваа државна институција. Заразената вработена имала контакт...

Инфектологот Цана: Во просек сега имаме повеќе заразени отколку кога беше воведен полицискиот час

Доколку кривата со нови случаи продолжи со ова темпо во наредните денови, вкупниот број на заразени од Ковид-19 кај нас ќе ги надмине првичните...

KOНЕЧНО ЌЕ МОЖЕМЕ КОГА САКАМЕ ДА СЕ ДВИЖИМЕ: Од денеска целосно се укинува полицискиот час

Од денеска целосно престанува да важи Одлуката за забрана и посебниот режим на движење на граѓаните на територијата на Република Македонија. Оваа одлука е донесена...

ДО КОГА ЌЕ ГО ПУШТАТЕ ДЕВОЈЧЕТО ДОМА РАСПЛАКАНО?: Заев ја oбвини Нина Групер за лошата состојба на буџетот

Планира ли Зоран Заев да ја пyшти низ вода министерката за финансии, Нина Ангеловска? До кога ќе го пуштате девојчево дома да си оди...

Повеќе вести