August 6, 2020, 10:01 pm

КИМ ЈОНГ УН ТЕСТИРАШЕ ХИДРОГЕНСКА БОМБА: Бомбата која ја тестираше Северна Кореја пет пати посилна од онаа фрлена во Нагасаки!

Поврзано

Уапceни 16 лица поради ekcплозијата во Бејрут

Либанските власти уапcија 16 лица како дел од иcтрагата за еkcплозијата во центарот на Бејрут, јави државната агенција ННА. Судиjата...

Бил Гејтс прeдупредува: Следува нешто полошо од коpoнавирусот

Основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс предвидува еколошка kaтастрофа, чии поcледици ќе ги надминат штeтите од кoронавирусот. Според неговите прeдвидувања, во...

Американскиот сенат едногласно го зaбрaни Тик Ток за вработените во федералните служби

Американскиот Сенат едногласно го одобри законот со кој се зaбранува на вработените во федералните служби да користат апликација „Tick-Tok“...
- Advertisement -

Северна Кореја соопшти дека успешно тестирала хидрогенска бомба, наменета за интерконтинентална балистичка ракета. Медиумите пишуваат дека бомбата е пет пати посилна од онаа фрлена во Нагасаки на 9.Август 1945.година кога загинаа 74.000 луѓе

Пјонгјанг тврди дека тестирањето било успешно и значајно поради комплетирањето на програмот за нуклеарно оружжје, како и дека немало протекување на радијација. Премиерот на Јапонија Шинзо Абе, рекол дека уште еден нуклеарен тест на Северна Кореја би бил неприфатлив.

Главната метеоролошка агенција на Јапонија соопшти дека потресите кои се забележани изутрината во Северна Кореја по сила ги надминуваат претходните нуклеарни тестирања за најмалку 10 пати.

„Магнитудата на денешниот потрес изнесуваше 6.1, што е најсилен потрес кој е забележан во североисточниот дел на Северна Кореја до денес. Земајќи ги во обзир сите можни грешки, сегашните потреси по сила ги надминуваат претходните потреси најмалку 10 пати“, изјавил претставник на јапонската метеоролошка агенција.

Јапонија и Јужна Кореја сметаат дека земјотресот е вештачки направен и се работи за нуклеарно тестирање.

Северна Кореја претходно соопшти дека развила уште едно понапредно нуклеарно вооружување – хидрогенска бомба која може да биде ставена на новата интерконтинентална балистичка ракета.

Како што пренесува офцијалната севернокорејска агенција КЦНА, Ким Јонг Ун извршил инспекција на хидрогенската бомба, пренесува Ројтерс.

Силата на таа хидрогенска бомба може да изнесува повеќе стотини килотони и може да биде детонирана на високи надморски висини. Таа е наравена од компненти од домашно производство, што овозможува земјата да направи колку сака такви оружја, тврди КЦНА.

КЦНА ја пренесува изјавата на Ким дека „сите компненти на хидрогенската бомба се 100% домашно производство“.

1 коментар

Latest News

Запленети 370 килограми мapихуана наменети за македонскиот пазар

Албанската полиција доцна вечерва соопшти дека количината на зaпленетата мaрихуана на граничниот премин „Блато“ на албанско-македонската граница кај Дебар...

Уапceни 16 лица поради ekcплозијата во Бејрут

Либанските власти уапcија 16 лица како дел од иcтрагата за еkcплозијата во центарот на Бејрут, јави државната агенција ННА. Судиjата Фади Акики, претставник на владата...

СДСМ ќе ја предложи Шекеринска за претседател на Собранието?

СДСМ веројатно ќе ја предложи Радмила Шекеринска за прва жена претседател на Собранието на Македонија, пишуваат албанските медиуми. Според порталот „АБЦ.мк“, од партијата се...

РКЕ: Бидете среќни што струјата не поскапе повеќе

Регулаторна комисија одлучи да се покачи цената на струјата за повеќе од 7 проценти. Ова покачување се однесува на домаќинствата односно обичните граѓани а...

Пет пaциенти од Гeријатрија позитивни на kорoнавирус

Пет пациенти сместени во специјализираната болница за гeријатрија и пaлијативна медицина во Скопје се зaразени со Ковид-19, потврди за „Сител“ директорката на установата Д-р...

More Articles Like This