November 25, 2020, 2:52 pm

Кина и Русија се поблиски, заеднички работата на нова модерна подмopница

Поврзано

Автомобил со порака yдpи во портата на канцелариите на Ангела Меркел

Автомобилот удри во портата на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин пред состанокот за новите мерки на...

Руската вакцина – со руски плави картончиња ќе биде бесплатна

Две дози на руската вакцина Спутник В ќе чинат помалку од 20 американски долари на меѓународниот пазар, а ќе...

Поднесени oбвинeниja за paзopнaта ekcплозија во либанското пристаниште во која зaгинaa над 200 лица

Либанскиот државен обвинител, Гасан Кури, поднесе обвиненија против сегашни и поранешни царински службеници во Бејрут во врска со разорната...
- Advertisement -

Русија и Кина заеднички ќе дизајнираат ненуклеарна подморница на новата генерација.

„Во моментов соработуваме со кинеската страна на заедничкиот проект на ненуклеарна подморница на новата генерација. Засега е рано да се зборува за роковите за завршување на работите”, рече претставник на Федералната служба за воено-техничка соработка на Русија на форумот „Армија 2020“.

Претходно, шефот на делегацијата на руската државна корпорација „Ростех“, Виктор Кладов изјави дека Русија потпишала договор за испорака на оружје на Кина во три области: вода, воздух и копно, пишува „Спутник“.

Меѓународниот воено-технички форум „Армија“, кој се одржува по шести пат во 2020 година, беше отворен во паркот „Патриот“ во Подмосковје.

Оваа година се одржува за прв пат во исто време со Меѓународните воени игри, а покрај тоа, за прв пат во рамките на форумот се одржува посебен кластер на воената морнарица.

Latest News

3aeв го изpeзили Пендаровски за БГНЕС: Не е искусен политичар, не знае што збори

Претседателот Стево Пендаровски не бил внимателен со зборовите кога кажа дека бугарската политика нема излезено од матрицата на Живковизмот,...

(Видео) 3aeв се обвpзa дека ќе и cлyжи нa Бугарија: Ќе се пoтишyва нов договор се откaжyвaме од мaлцинcтвото и истopијата

БГНЕС: Да се ​​вратиме на прашањето на Договорот. Дали сте подготвени да преземете обврска да го спроведете како што беше планирано во 2017 година?...

Apмиjaта од утре ќе ги чува бoлницитe

Армијата се очекува од утре да се вклучи во обезбедување на здравствените институции коишто тоа ќе го побараат. Ќе се обезбедуваат клиниките во Скопје, поголемите...

(Фото) Уништeнa oпpeмaтa зa пpoyчyвaњe нa балканскиот рис вo Кичевско

Несовесни граѓани целосно уништиле кафез-замка во месноста Суви Дол, Кичевско,  поставен од Македонското еколошоко друштво за научно-истражувачки цели. Кафезот не е во можност повторно да...

Германија ќе избиpa нacлeдник нa Меркел нa 26 ceптeмвpи 2021 гoдинa

Германската Влада денеска се согласи за датумот на следните општи избори, 26 септември 2021 година, кога ќе биде избран наследникот на канцеларката Ангела Меркел,...

More Articles Like This