Кина му подари на Пакистан пола милион вакцини

Поврзано

Уште еден лекaр ја зaгyби битkaта со kopонавирусот

Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари на Фејсбук објави дека почина лекарот д-р Сенат Грбовиќ, од компликации со коронавирусот. Работел...

Утре ќе се вакцинираат пратениците

Во А1 СЦ Борис Трајковски утре ќе се вакцинираат пратениците од Собранието на РМ, како дел од критичната инфраструктура...

САД доби нова федерална држава

Долниот дом на Конгресот, во кој демократите имаат мнозинство, изгласаа со 216 гласа „за“ и 208 „против“ за иницијативата...
- Advertisement -

Кина на Пакистан ќе му подари 500.000 дози од вакцината Синофрам против Ковид-19, соопшти пакистанското Министерство за надворешни работи.

Пакистанскиот министер за надворешни работи Шах Махмуд Куреши пред новинарите во Исламабад изјави дека Кина ќе ги обезбеди вакцините до 31 јануари.

Пакистан во декември соопшти дека 1,2 милиони дози вакцини Синофарм ќе пристигнат во земјата.

Куреши изјави дека половина милион дози вакцини ќе пристигнат во Пакистан на почетокот на февруари.

Во Пакистан со коронавирусот досега се заразени вкупно 527.146 лица, а 11.157 луѓе починале.

Latest News

Сeрија зeмјотреси во Грција нaјсилниот 4,1 степен

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала вечерва ја потресе Грција, јавуваат локалните медиуми. Според порталот „Flash.gr“, Обединетата...

More Articles Like This