Кина одобри две нови домашни вакцини

Поврзано

Oфициjaлнo: Bлaдaтa дoнece oдлyкa – пoлицcки oд пoлнoќ дo 4 чacoт, ќe paбoтaт и тepeтaнитe

По препорака на Главниот кризен штаб, Владата денеска одлучи полициски час да има само четири часа во едно деноноќие,...

За вakцинaциja пpиjaвeни 303.574 македонски гpaѓaни – вчepa ce вakциниpaлe 14.033 лицa

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на...

Фаучи: „Hacкopo бeз мacки вo зaтвopeн пpocтop, мopa дa пoчнeмe дa живeeмe пocлoбoднo“

Луѓето би можеле да продолжат да носат маски уште неколку години за да спречат ширење на респираторни инфекции, изјави...
- Advertisement -

Кинескиот регулатор одобри две нови домашни вакцини против Ковид-19, со што бројот на домашни вакцини се искачи на четири.

Двете нови вакцини се произведени од компанијата CanSino Biologics и Институтот за биолошки производи во Вухан, филијала на Синофарм.

Досега Кина не одобрила вакцини против „ковид-19“ развиени од западни фармацевтски компании.

Четирите одобрени кинески вакцини може да се чуваат на нормални температури во замрзнувачи – потенцијална продажна точка во помалку богатите земји кои може да имаат потешкотии во складирањето на вакцините на Pfizer и Modernа за кои се потребни многу пониски температури и подолго складирање.

Latest News

(Фото) Пoжap вo кyќa вo Paдишaни, eвaкyиpaнo eднo лицe

Од Пожарната Скопје информира дека денеска избувнал пожар во куќа на улицата „Скоевска“ во скопската населба Радишани. Благодарение на брзата...

More Articles Like This