Кина планиpa до кpajoт нa гoдинaвa дa пpoизвeдe вakцини зa пoлoвинa чoвeштвo

Поврзано

Cитyaциjaтa e зaгpижyвaчкa: Ceчeњeтo нa пpaшyмaтa вo Амазонија ce згoлeмилo зa 43 oтcтo

Сечењето на прашумата во Амазонија се зголемило за 43 проценти во април во споредба со истиот период минатата година,...

Јенс Шпан: Пaтyвaњaтa вo ЕУ ќe бидaт мoжни и бeз пoтвpдa зa вakцинaциja

Германскиот министер за здравство Јенс Шпан смета дека летниот одмор во рамките на Европската унија ќе биде можен и...

(Видео) Macaкap вo Рио: Нajcмpтoнocнaтa пoлициcкa akциja вo иcтopиjaтa нa Бразил – oвa ce дeтaлитe

29-тата жртва на акцијата во фавелата Жакарезињо ја лансираше оваа рација во самиот врв на најсмртоносните полициски операции во...
- Advertisement -

Кина веројатно ќе произведе три милијарди дози од вакцината против Ковид-19 до крајот на годината, изјави официјален претставник на Националната здравствена комисија.

„Имаме капацитет да ги исполниме нашите барања за сопствената побарувачка во втората половина на годината“, рече Зенг Зонгвеи, кој ги координира проектите за развојот на вакцини.

Владата ги објави најновите податоци кои покажуваат дека производството на вакцини е тројно зголемено од 1 февруари до 5 март, на пет милиони дози на ден.

Водечкиот производител на вакцини „Синовак Биотек“ истакна дека го удвоил годишното производство на две милијарди дози овој месец.

Кинеската национална фармацевтска групација „Синофарм“ објави дека од април може да испорачува 100 милиони дози вакцини, секој месец. Целта на групацијата е да го зголеми производствениот капацитет на три милијарди дози годишно.

Latest News

Дoaѓa мoќeн acтpo пepиoд зa пapи и љyбoв: Oвиe тpи знaци ги oчeкyвa гoлeмa cpeќa зa вpeмe нa млaдaтa Мeceчинa

На 11-ти  мај не очекува млада Месечина во вредниот и амбициозен знак на Бик – оваа енергија не охрабрува...

More Articles Like This