КИНА ПРЕВЗЕМА ЧЕКОР: Како партнер на Русија, Кина ќе предизвикува проблеми на САД во Пацификот

Поврзано

Рекорден број на зaрaзeни во еден ден со кoрoнaвиpyc во светот

Во последните 24 часа во светот се регистрирани 212.326 нови случаи на коронавирус, што е рекорден пораст на бројот...

Во cyдиpи во Јужен Судан yбиeни најмалку 43 лицa

Најмалку 43 лица се убиени во борбите меѓу различни групи од населението во Јужен Судан, соопштија властите, пренесе ДПА. -Членови...

Ново жapиште на кopонавирусот во Италија , медиумите тврдат дека главен винoвниk е маж од Косово

Во италијанскиот регион Трентино-Алто Адиџе е идентификувано ново жариште на коронавирус, откако маж се вратил во Италија, по посетата...

По ракетниот напад лансиран од САД и сојузниците против Сирија, по се изгледа дека официјален Пекинг прави чекор покажувајќи сила во Пацификот, известуваат светските медиуми

Една од најголемите цели на Кинеските поморски вежби кои се закажани да се одржат во Тајванскиот теснец, е покажување на поддршка на Русија во последниот конфликт кој САД го предизвика во Сирија, пренесува кинескиот весник „Морнинг Пост“ цитирајќи извор близок до партијата.

„Предупредувањето од воени напади кои ги испрати претседателот на САД Доналд Трамп врз Сириски цели беше изненадвуање за Пекинг и Москва. Како стратешки партнер на Русија, Пекинг се обидува да предизвика добро контролиран проблем за САД, со вежбата во Тајванскиот теснец со што најголем бенефит би имале Русија и Кина“, вели изворот за кинескиот весник.

„Чајна милитери“, весник поврзан со Народната ослободителна армија на Кина, пренесе дека 48 воени бродови, 76 авиони и повеќе од 10.000 морнари ќе учествуваат на масовните вежби.

Актуелно

Си легна на брашното, Заев ќе коалицира со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за МИА вели дека очекува победа на изборите, па дури и поддршка...

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека се на Стојче Чифлигароски, сопственик...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

Повеќе вести