Кина ja oдoбpи вakцинaтa Cинoфapм зa дeцa пocтapи oд 3 гoдини

Поврзано

- Advertisement -

Вакцината против коронавирусот на компанијата Синофарм, која ја разви Пекинскиот институт за биолошки производи, доби одобрување за употреба во Кина на деца постари од 3 години.

Одлуката ја соопшти главниот експерт во Кинескиот центар за контрола и превенција на болести, Шао Јиминг, пренесува Ројтерс.

Кина пред шест дена ја одобри вакцината на компанијата Синовак за итна употреба за деца кои имаат од 3 до 17 години.

Latest News

Отворена нова истpaга пpoтив Гугл поради онлајн рекламирање

Антимонополските власти на ЕУ ќе отворат уште еден фронт против „Гугл“, дел од „Алфабет“, со започнување на официјална истрага...

More Articles Like This