January 23, 2021, 9:50 am

Кинезите знaaт кaкo тpeбa: Boнpeднa cocтojбa во кинеска пpoвинциja пopaди 28 нoви cлyчaи нa кopoнa

Поврзано

(Видeo) Џонcoн: Бритaнcкиот coj на кopoнавиpycот е мнoгy пocмpтнocен

Новиот сој на ковид што е откриен во Велика Британија може да биде посмртоносен од другите соеви, рече британскиот...

Бил Гejтс се вakцинираше

Основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс, ја прими првата доза од вакцината против коронавирус. За ова тој денеска соопшти на...

Членови на тимот на Бајден преговарале со претставник на Иран додека Трамп бил се уште претседател

Членовите на тимот на новиот американски претседател Џо Бајден преговарале за нуклеарен договор со Иран додека мандатот на Доналд...
- Advertisement -

Кинеска провинција во која живеат повеќе од 37 милиони луѓе, во средата прогласи вонредна состојба за да се запре ширењето на коронавирусот.

Од почетокот на пандемијата во 2019 година, Кина успешно го контролира ширењето на болеста, но најновите податоци за бројот на заразени доведоа до нови одлуки за локални карантини, ограничувања на патувања и тестирање на десетици милиони луѓе.

Во северните региони на земјата, повеќе од 20 милиони луѓе во моментот се опфатени со разни мерки на забрана.

Владата на северо-источен Хајлонгџијанг, кој има 37,5 милиони луѓе, во средата прогласи вонредна состојба, предупредувајќи ги жителите да не ја напуштаат провинцијата освен ако не се работи за итни случаи и да се откажат конференции и собири.

Оваа одлука е донесена врз основа на 28 нови случаи на ковид-19, вклучувајќи и 12 асимптоматски.

Како резултат на појавата на новоинфицирани лица, во градот Суихуа од понеделникот во сила е карантин, а властите најавија рестриктивни мерки и за помалите околни области.

Во другите градови во провинцијата, местата за забава се затворени, објавија државните медиуми.

Иако бројот на заразени е мал во споредба со други земји, Кина сè уште се обидува да го спречи ширењето на вирусот, особено поради претстојната прослава на кинеската Нова година, кога стотици милиони луѓе имаат намера да патуваат.

Се стравува дека овие нетрпеливо очекувани патувања, кои често се единствена можност за семејни собири, ќе бидат забранети доколку заразата не се стави под контрола.

Кинеската национална здравствена комисија во средата извести за 115 нови случаи на коронавирус.

Во провинцијата Хебеј има 90 заразени лица, па властите минатата недела започнаа масовно тестирање и одлучија да ги прекинат сообраќајните врски, да ги затворат училиштата и продавниците во главниот град на Хебеј, Шиџијажуанг, новиот епицентар на епидемијата.

Од минатиот петок, соседниот град Ксингтаи, во кој живеат 7 милиони луѓе, исто така е во карантин.

Latest News

Од koмпликации од кopoнавирус пoчинa мaкeдoнcкиот актep

Актерот Љупчо Тодоровски – Упа почина вчера на 65 години по компликации од Ковид-19. Роден е 1956 година во Скопје....

More Articles Like This