September 29, 2020, 11:38 am

КИНЕСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ДО БРИТАНСКАТА ПРЕМИЕРКА: Кси Џинпинг преку телефон и порачал на Тереза Меј дека не одобрува воена интервенција во Сирија

Поврзано

(Видео) СЕ ВОДИ ВИСТИНСКА ВОЈНА: Објавени нови пеколни снимки од огнениот напад помеѓу Азербејџан и Ерменија

Портпаролката на ерменското министерство за одбрана Сушан Степанјан објави видео снимка од нападот на силите на Нагорно Карабах во...

Путин ќе ја прими руската вакцина за коронавирус

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека ќе ја посети Јужна Кореја откако ќе прими вакцина против вирусот корона, соопшти...

Поставен е климатски часовник кој потсетува колку време ни останува да ја спасиме планетата Земја

Бројачот што секој ден ќе нè потсетува дека времето на нашата планета истекува се наоѓа во Њујорк – на...
- Advertisement -

Претседателот Кси Џинпинг во телефонскиот разговор со британската премиерка Тереза Меј истакнал дека Кина не ја одобрува употребата на воена сила во меѓународните односи. Кинескиот лидер го истакнал ова говорејќи за ситуацијата во Сирија, објави кинеската агенција Синхуа.

“Кинеската страна внимателно ја следи ситуацијата во Сирија. Ние никогаш не сме одобриле употребата на воена сила во меѓународните односи, ние стоиме зад суверенитетот и територијалниот интегритет на секоја држава “, вели Кси Ксинпинг.

Тој рече дека во овој момент потребно е да се намали тензијата што е можно поскоро и да не се дозволи излегување од контрола на конфликтот.

Кинескиот претседател, исто така, разговараше со турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган, кој , како што пренесува Синхуа, повикал да се дејствува во рамките на меѓународното право и да се почитува суверенитетот и територијалниот интегритет на другите држави.
“Лидерите на двете земји разменија мислења за ситуацијата во Сирија. Џипинг ја истакна принципиелната позиција на Кина во врска со сириското прашање. Тој истакна дека сите страни се должни да постапуваат во рамките на меѓународното право, да бидат водени од одредбите и принципите на Повелбата на Обединетите нации да го почитува суверенитетот, независноста и територијалниот интегритет на секоја земја “, објави агенцијата во соопштението.

Ердоган пренесува Синхуа, рече дека турската страна ја цени улогата на Кина во политичко решение на кризата во Сирија и изрази подготвеност за зајакнување на контактите и координација со кинеската страна во овој поглед.

На 14 април, САД, Велика Британија и Франција започнаа ракетни напади врз сириските административни капацитети, кои според нив се користеле за производство на хемиско оружје.

Рускиот претседател Владимир Путин ги нарече овие напади чин на агресија против суверената држава. Ниту руски воени експерти ниту локални жители не потврдија дека имало хемиски напад во Думата, што служеше како изговор за нападите.

Latest News

Илина и Игор со љубов во нов почеток

„Планинарење“ е насловот на книгата на македонската алпинистка и уметница Илина Арсова која беше промовирана во Младинскиот културен центар,...

(Фото) Наум Петрески го промени имиџот: Пушти долга коса

Несомнено, Наум Петрески важи за еден од најпознатите македонски фолк пејачи. Настапувал на речиси сите фестивали во Македонија и на голем број во странство,...

Во живо од Влада на РМакедонија

Oбраќање на Премиерот Зоран Заев и на Љупчо Николовски

Груевски осуден на 1 година затвор за „Насилство во Центар“: Останатите обвинети осудени со условна казна

Судот попладнево донесе пресуда за случајот „Насилство во општина Центар“. Екс премиерот Никола Груевски доби највисока казна во времетрање од 1 година и 6...

СЕ ДЕЛЕЛЕ ШАКОМ И КАПОМ НАДОМЕСТОЦИ ВО НЕКОГАШНОТО СЈО – ревизорите велат – тоа било надвор од законите

Надоместоците кои се делеле во некогашното Специјално јавно обвинителство во периодот од 2015 до 2019 година, не биле во согласност со законоте. За жал,...

More Articles Like This