КИРАЦОВСКИ СИ ЈА ВРАБОТИЛ СВОЈАТА СЕСТРА: Добро работно место и нето плата од 36.000 денари

Поврзано

Додека Филипче тера партиски ПР, во Македонија близу 7.000 зaбoлeни од кoрoнaвиpyc

Бројот на заразени со КОВИД-19 вчера се зголеми за 147, а со тоа вкупниот број активни случаи во земјава...

Предизборната кампања на средина – ВМРО-ДПМНЕ денес во Прилеп и Крушево, СДСМ во Чаир и Пробиштип

Предизборната кампања на партиите за предвремените парламентарни избори кои треба да се одржат на 15 јули е на средина....

Делови од Карпош и Гази Баба утре без cтpујa

Од „ЕВН Македонија“ АД известуваат дека за ден 06.07.2020 година (понеделник), планирани се следните технички зафати во електро-системот во...

Александар Кирацовски пред неколку дена си ја вработил својата сестра Мирјана Јосифовска (моминско Кирацовска) во Централен регистар во Битола.
Ова за порталот Магазин мк. го изјави граѓанин на Битола, активист на владеачката партија, којшто сакаше да остане анонимен. Истиот извор додава дека станува збор за добро работно место, со високо образование, каде сестрата на Кирацовски ќе зема нето плата од 36.000 денари. Инаку сестрата на Кирацовски е постара од него три години, живее во Битола, сопруга и мајка на две деца.

Воедно, како генерален секретар на СДСМ, Кирацовски важи за главен кадровик во партијата, а низ градот и по социјалните мрежи не е никаква новост кога ќе се чуе дека за некој да се вработи во РЕК Битола, или на Царина, или во ЈП Стрежево или во општина Битола, мора прво да го има на списокот на Кирацовски.

На оваа тема се огласија многу поддржувачи на владеачката партија, а една од најгласните е Мери Николова, активист на СДСМ и учесник во Шарената револуција, која го обвини Кирацовски дека си ја вработил неговата љубовница во државниот Катастар, пишува Магазин.мк.

Во случајот со вработувањето на сестрата на Кирацовски во Централниот регистар во Битола, легитимно се поставува прашањето дали станува збор за класичен непотизам и злоупотреба на партискиот статус на нејзиниот брат?

Пред само една недела јавноста дозна и за вработувањето на мајката на портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов, исто така во Централниот регистар во Струмица.

Костадинов, откако беше прозван од јавноста, се правдаше дека неговата мајка Фанија Костадинова се вработила затоа што била професионалец.

Дали и во случајот со сестрата на Кирацовски станува збор за вработување на професионалец, или за непотизам, или за партизација на администрацијата, останува на јавноста да и одговори генералниот секретар на СДСМ?

Уште подобро ќе биде доколку и министерот Дамјан Манчевски се произнесе дали ваквите вработувања на роднините на функционери од СДСМ е дел од стратегијата за професионализација на јавната администрација.

Актуелно

Уkpaдeни еден милион евра од куќа во Скопје

58.560.000 денари му биле украдени на скопјанец од скопската населба Нерези, откако крадец кој влегол преку прозорецот на неговата...

Си легна на брашното, Заев ќе коалицира со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за МИА вели дека очекува победа на изборите, па дури и поддршка за формирање на една стабилна...

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека се на Стојче Чифлигароски, сопственик...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Повеќе вести