КЛАТИ ВРАТА ЗЕМАЈ ИЛЈАДНИЦИ ЕВРА: М-НАВ „лета“ по свои правила земаат илјадници евра, а не одат на работа

Поврзано

Мицкоски: За само шест месеци Заев ја задолжи државата за 420 милиони евра во обид за поткyп и кpиминал

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва од Прилеп кажа дека граѓаните на 15 јули избираат помеѓу потрошени политичари и...

Фетаи и Бубевски позитивни на корона?

Новинарот Миленко Неделковски на својот Фејсбук профил откри детали за љубовниот живот на екс специјалната јавна обвинителка Фатиме Фетаи....

Николоски до Заев: Дали твоето семејство се јавува како странски инвеститор во најмалку две европски држави?

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, носител на листата на кандидати за пратеници од ИЕ 4 вечерва во Прилеп кажа...

Вработени во М-НАВ земаат плата, а не доаѓаат редовно на работа, велат извори од државното АД кое дава услуги во воздухопловна навигација. Појавата не е нова, а во Компанијата се говори дека има различни забошотувачи, па дури и такви кои во М-НАВ се појавуваат само за да земат боледување, пренесува Независен весник.

„Независен весник“ побара официјално појаснување за наводите кои до нас стигнаа од неколку страни. И по неколку дена, не добивме официјален одговор од М-НАВ. Портпаролката не се јавуваше ниту на мобилен, но само кога ја баравме од бројот од кој во повеќе наврати сме ја барале претходно. Кога ја побаравме од, за неа непознат број, се јави и, објаснувајќи дека е на боледување, рече дека ќе ни одговори. Следниот ден ни прати СМС-порака дека информациите на доставените прашања се шпекулации. Ниту директорот Николче Тасески, кому и во вибер-порака му ги доставивме прашањата, не одговори ништо.

Во М-НАВ, државна компанија која исплатува плати што се далеку над македонскиот просек, се вработени и лица познати на јавноста од други сфери, најчесто политички. Токму тие, велат нашите извори, најчесто си дозволуваат да отсуствуваат од работа.

„Има читач на картички со кои секој вработен треба да се регистрира кога влегува и излегува од работа. Но има вработени кои или на други им ги даваат картичките да ги провлекуваат место нив или, кога ќе заврши месецот, тој што им е надреден раководител, ги внесува неговите работни часови рачно во софтверот за евиденција и фабрикува дека бил на работа“, ни објаснува искусен работник од М-НАВ.

Актуелно

(Видео)Техничкиот министер за земјоделство качен на коњ вршеше проверка на шумскиот фонд

Ден со Цветан Трипуновски, во инспекција низ Огражден, проверка на шумскиот фонд и лов на потенцијална дрвосеча. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/745665222864670/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Прилеп

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Прилеп. Cледете во живо: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/360493781586587/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Крушево

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Крушево. Неговото обраќање во живо можете да го...

(Во живo) Христијан Мицкоски на сpeдбa со жителите на општина Кpивoгaштaни

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од општина Кривогаштани. Неговото обраќање може да го следите...

ВМРО-ДПМНЕ убедливо победува на 15 јули, Заев губи и во Муртино

ВМРО-ДПМНЕ победува на 15 јули ова го покажува најновата анкета на почитувана американска агенција за мерење на јавното мислење . Анкетите по изборни единици...

Повеќе вести