КЛИНИКИТЕ ПРЕПОЛНИ: Три пати зголемен бројот на респираторни инфекции за една недела

Поврзано

Две жeни цел мeceц живeaт на yлицa во скопски Капиштец: Имаат здpaвcтвeни пpoблeми, а нема кој да им пoмoгнe

Во скопски Капиштец има две бездомни жени, од кои едната е на 90 години, другата околу 60 години и...

Ристески: Денес е тaжeн дeн за Македонија, за ceмeјcтвaта на зaгинaтитe, за сите нас, ден на вeчнa тaгa и нeпpeбoл, на гордост и нeпoкop

Поранешниот градоначалник на Прилеп Марјан Ристески преку статус на Фејсбук им оддаде почит на трагично загинатите војници кај местото...

КСС: Наместо Заев да нaјaвyвa oтпyштaњe на 30 илјади paбoтници вишoк од jaвниoт ceктop, Влaдaтa да го cпpoвeдe зaкoнoт за paбoтни oднocи

Во изминатиот период бевме бомбардирани преку медиумите дека е намален обемот на работа во јавниот сектор поради економската и...
- Advertisement -

Алармантното загадување изминатите денови го зема данокот. На одделот за кардиологија во ГОБ 8ми семтември нема слободно место а преполно е и на пулмолошкото одделение. Отежнато дишење, болки во градите и неправилна работа на срцето се најчестите симтоми на кои се жалат пациентите. Иако не треба да се мешаат болните, поради зголемениот обем на работа кардиолозите се принудени да сместуваат и пациенти со респираторни заболувања, пренесува Сител.

– Дежурните служби имаат многу работа. Знаете како е тие што имаат белодорбно заоблување потоа тоа доведува и до проблеми со срцето а капак на се тоа е аерозагадувањето. Иако не треба, сепак, поради исполнетиот капацитет на Пулмологија примаме и такви пациенти на кардиологија, вели др. Антонио Антовски, раководител на одделот за кардиологија во ГОБ 8-ми септември

За доктор Антовски нема голема заштита од сегашните препораки, ризичните групи да не движат на отворено кога е најзагадено. Вели дека опасните ПМ честички предизвикуваат долгорочни здравствени последици.

– Тие прават структурни проблеми, навлегуваат во крвните садови и не само за хронично болните, туку  и за младата и здрава популација, вели Атновски.

Не само во 8-ми сепптеври, деновиве зголемен број на пациенти има во речиси сите болници и клиники кои ги третираат последиците од аерозагадувањето.

– Освен хронично болните загадениот воздух е опасен и за децата до 5 годишна возраст поради намалениот имунитет. Според податоците од Институтот за јавно здравје има зголемување на респираторните инфекции кај младите а голем број од нив со бронхити и пневмонии завршуваат во болницата во Козле.

Минатата недела во ИЈЗ биле евиднетирани над 20 000 заболени со инфекции на горни и долни репираторни патишта што е дури за трипати повеќе од неделата пред тоа кога имало околу 9000 случаи. Зголемен број на повици има и во Брза Помош.

Latest News

Две жeни цел мeceц живeaт на yлицa во скопски Капиштец: Имаат здpaвcтвeни пpoблeми, а нема кој да им пoмoгнe

Во скопски Капиштец има две бездомни жени, од кои едната е на 90 години, другата околу 60 години и...

Житeл на Могила со пpocтpeлнa paнa однeceн во бoлницa

На 07.08.2020 во 21:30 часот С.Н.(61) од с.Могила му се јавил на З.К.(47) од истото село кој во тој момент бил заедно со Д.А.(37)...

УХМР пoвтopнo пpeдyпpeдувa – Попладне останeтe дома, нeвpeмe доаѓа во Македонија

Управата за хидрометеоролошки работи предупредува дека попладне, како и во вечерните и ноќните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер,...

Ристески: Денес е тaжeн дeн за Македонија, за ceмeјcтвaта на зaгинaтитe, за сите нас, ден на вeчнa тaгa и нeпpeбoл, на гордост и нeпoкop

Поранешниот градоначалник на Прилеп Марјан Ристески преку статус на Фејсбук им оддаде почит на трагично загинатите војници кај местото Карпалак пред точно 19 години...

КСС: Наместо Заев да нaјaвyвa oтпyштaњe на 30 илјади paбoтници вишoк од jaвниoт ceктop, Влaдaтa да го cпpoвeдe зaкoнoт за paбoтни oднocи

Во изминатиот период бевме бомбардирани преку медиумите дека е намален обемот на работа во јавниот сектор поради економската и здравствената криза, но и понатаму...

More Articles Like This