КЛУЧНА НЕДЕЛА ЗА МАКЕДОНИЈА: Оваа недела треба да се донесе решение за името – Нимиц ги пофали Грците

Поврзано

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

ВО АВТОБУС САМО СО МАСКА, БРЕМЕНИ И ХРОНИЧНО БОЛНИ ОСТАНУВААТ ДОМА: Ова се одлуките донесени нa денешната владина седница

Владата на Република Македонија на денешната 58-ма седница ги разгледа и ги усвои Протоколот за утврдување на процедурата за...

НАСКОРО СЕ ОТВАРААТ ГРАДИНКИТЕ?: Владата го усвои протоколот за работа на градинките во вонредна состојба

Владата на денешната седница на предлог на Министерството за труд и социјална политика го усвои протоколот за функционирање на...

Сега е време за одлука за да се реши 25-годишниот спор за името помеѓу Грција и Бившата Југословенска Република Македонија, изјави денес во Атина специјалниот претставник на Обединетите нации Метју Нимиц, по состанокот со грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас

© REUTERS/ Costas Baltas

Во изјава за медиумите по состанокот, кој го оцени како конструктивен, Нимиц наведе дека во таа прилика во потполност е известен за ставот на Грција во поглед на тековните преговори за името, додавајќи дека грчката влада е „искрена и активна“ во своите напори кон изнаоѓање на решение, пренесува грчкиот весник „Катимерини“.

Претставникот на ОН изрази и позитивно мислење за ставовите на Грција, наведува агенцијата АНА-МПА, додавајќи дека тој на двете страни им изнел одредени идеи, но и дека нема да ги изнесува во јавност. Инаку, Нимиц утре пристигнува во Скопје каде ќе се сретне со политичкото раководство на Македонија. За утре во 17.00 часот се најавени протести пред Собранието на Р.Македонија на кои граѓаните ќе му испратат порака на медијаторот.

Грчката опозициска партија Нова Демократија денес соопшти дека состанокот со Нимиц „за жал не ја ублажил нивната загриженост“, истакнувајќи дека мора да се пронајде решение кое е „сеопфатно и ненавредливо“.

„Такво решение би требало најпрво да го опфати укинуањето на сите облици на иредентизам од страна на соседната земја, потоа име кое е прифатливо за грчкиот народ и, како трето, усвојување на името во генерална употреба“, се наведува во соопштението на Нова Демократија, во кое се повторува ставот на таа партија за преговорите, кои се засноваат на уставните промени во Македонија, наведува весникот.

Зоран Заев денес изјави дека сега е вистинско време за решавање на спорот со името на државата и повтори дека верува дека национален консензус за тоа прашање е возможен.

Со доаѓањето на Нимиц во Атина и Скопје практично започнува клучната недела за евентуално пронаоѓање на решение за ново име на Македонија по што во сабота ќе се одржат состаноци на државните и политичките раководство во претстолнините на Грција и Македонија.

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести