Коалицискиот партнер на Ципрас ја напушта Владата

  • January 13, 2019

Помалиот коалиционен партнер на грчкиот премиер Алексис Ципрас ја напушта владината коалиција.

Лидерот на десничарската партија Независни Грци (АНЕЛ) , Панос Каменос утрово најави дека ја напушта владината коалиција поради недоразбирање околу Договорот од Преспа со премиерот Алексис Ципрас.

Најавата за напуштање на коалицијата на Каменос доаѓа по средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас , со кого требаше да се договорот околу ратификацијата на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент.

Се очекува Каменос во 11 часот да има прес конференција, на која ќе ги објасни причините за напуштање на кабинетот на Ципрас.

Претходно «
Следно »