КОВАЧКИ: Три дена главна тема во медиумите е зошто лидерот на опозицијата во кафеана, а не се дава доволно значење на eкcплозијaтa од нoвoзaрaзeни?

Поврзано

Десетти парламентарни избори, петти предвремени

Граѓаните на Македонија на 15 јули по 10-ти пат од осамостојувањето на државата ќе избираат пратеници во Собранието. Предвремените...

СКАНДАЛ: Државната новинска агенција kpши изборен молк

Тања Милевска, дописничката од Брисел на државната новинска агенција МИА на социјалната мрежа Твитер го прекрши изборниот молк. Милевска, на...

Од полноќ поскапуваат горивата, ова се новите цени

Цените на горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат за половина до еден денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија...
- Advertisement -

3 дена главна тема во медиумите е што јадел лидерот на опозицијата во кафеана. Поразително, реагира Драган Ковачки, кандидат за пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ.

Точно е дека г-динот Мицкоски не смеел да биде во затворениот дел од кафеаната и за тоа човекот не тактизираше, туку веднаш излезе во јавност и кажа дека ќе си ја плати казната.

Но, зарем е ова вест од важен интерес за Македонија во овој момент?, се запрашува Ковачки.

Зошто медиумите не даваат доволно значење на експлозијата од новозаразени? На тотално промашената и препишана стратегија од Белград за борба со КОВИД 19? На мерките со кои станавме апсолутни рекордери во регионот во негативна смисла?

Зошто не се бара одговорност од министерот за здравство?

Втората тема и важна за демократијата на која треба да и се даде значење е апсолутната злоупотреба на државни ресурси за следење и притисок врз врвот на опозицијата. И покрај јавното сведочење дека раководството на опозицијата е следено (се сеќавате на снимките од планинарењето на Водно, фингираниот случај “теретана”, заканите и црните качулки кои ги спомена г-ѓа Рашела Мизрахи, следењето на г-дин Александар Николовски и неговото семејство) немаше никаква реакција од ОЈО ниту пак сериозен третман во медиумите. Па уште и чета специјалци пратени да асистираат, небаре станува збор за дилер на дрога или опасен терорист.

Значи, повторно се потврдува дека службите систематски се злоупотребувани во функција на партијата на власт.

Тоа се теми кои треба да не’ загрижат сите нас подеднакво, без разлика од која партија доаѓаме, оти од тоа зависи развојот, но мислам дека од тоа зависи дури и опстанокот на Македонија во оваа форма, пишува на Фејсбук Ковачки.

Линкот може да го погледнете тука.

Latest News

Водовод со апел до скопјани – Водата користете ја разумно и рационално

ЈП Водовод и канализација – Скопје апелира до граѓаните на градот Скопје за рационално користење и употреба на водата,...

На ќерката на српски политичар и се зaкaнувa зaтвоp од 40 години

Дваесет и шест годишната Јелена Шпаговиќ, ќерка на поранешен пратеник и втор човек на партијата Српска десница, Саша Дујовиќ, која е обвинета за убиство...

Зaгpижувaчки статистики – Во Индија за четири дена 100 илјади зaрaзeни со Koвид-19

Во Индија во последните четири дена регистрирани се повеќе од 100.000 новозаразени со корона вирус, соопшти министерството за здравство на оваа земја. Во последните 24...

Кaзни за 169 лицa за неносење зaштитнa мacкa

Од страна на полициските службеници досега констатирани се вкупно 29.619 прекршоци за неносење лична заштита на лицето од кои 169 прекршоци во изминатото деноноќие. Во...

Денес не очекува сончево и топло време, попладне дожд

Сончево време со умерена облачност ќе преовладува денеска во земјава. Попладне во крајните јужни делови ќе има зголемена облачност и услови за краткотраен дожд....

More Articles Like This