КОГА СЕ ЗАШТИТУВА ДРЖАВЕН УДАР, А СЕ СУДАТ ПРАВЕДНИЦИ: Кривични за државен удар сеуште нема, народот се третира како крвник!

Поврзано

ЗAГPИЖУВAЧКO: Пет cлyчaи на кoрoнaвиpyc во домови за cтaри лицa во Скопје

Пет позитивни случаи на коронавирус се откриени во домови за стари лица во Скопје преку скринингот за ковид-19, информираше...

ЈОВАН ЈАУЛЕСКИ: Aпел до влacтитe за зaштитa на студентите

Претседателот на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ Јован Јаулески преку статус на Фејсбук пишува дека во оваа криза...

СТОПАНСТВЕНИЦИТЕ БАРААТ ПОМОШ ОД ДРЖАВАТА: Мерките на Владата итно да се продолжат за уште два месеци

Мерките на Владата итно да се продолжат за уште два месеци – побара Сојузот на стопански комори. Фирмите не...

Веќе е повеќе од јасно дека планот на групата амбасадори кои уште во 17.00 часот беа собрани во еден елитен хотел во центарот на Скопје, беше токму предизвикување на народен револт, со цел да се покрие терористичкиот акт на државен удар во обид на СДСМ и албанските партии, заедно со командантот на УЧК Талат Џафери

собрание_насилства__2_

Дека ова е така, докажува и фактот дека наместо да се поднесуваат кривични пријави и итно да се приведат пучистите, инаку едно од најтешките дела проти државата, органите на прогонот се закануваат дека силата ќе ја покажуваат врз народот кој беше испровоциран токму од активностите на СДСМ и пучистите.

На овој начин, не само што нема да се отстрани непосредната опасност од зголемување на револтот кај народот, туку и се поттикнува бидејќи, прогонот се прави под притисок на истата меѓународна заедница која го испровоцира инцидентот во Собранието, а јавноста добива впечаток дека прес-конференциите кои бесрамно и слободно ги одржуваат пучистите се мерило за тоа како ќе се однесуваат институциите задолжени со спроведување на правдата.

Она што пак највеќе го револтира народот, судејќи по реакциите на илјадниците присутни пред Собранието на 27-ми Април е тоа што се спроведуваат двојни аршини во случаите со платените револуционери кои го демолираа Скопје минатата година, и луѓето кои 60 дена мирно протестираа, за на крајот по вина на СДСМ и амбасадорите кои сркаа кафе во елитниот хотел, истиот тој народ да биде испровоциран да ја земе правдата во свои раце и да ја заштити државата од државен удар.

За повредените преку 80 полицајци од нередите минатата година сеуште никој не одговарал, нема ниту прекршочни пријави. Нема ниту одговорност за оние кои ја запалија канцеларијата на претседателот, а нема ниту за оние кои ги вандализираа спомениците и објектите на државните институции.

Заев и Шеќеринска пак, предводниците на протестите кои фрлаа камења и боја врз институциите немаат добиено ниту прекршочна пријава, а дотолку повеќе лидерот на СДСМ е амнестиран од случајот „Пуч“, благодарение на Катица Јанева.

Затоа, апелираме до правосудните органи, правдата да не ја спроведуваат селективно и да не покажуваат сила врз народ, туку најнапред да покажат дека се доследни и да почнат да постапуваат по оние кои го направија вистинскиот криминал и терористички акт против Уставот на државата.

Зоран Заев, Горан Мисовски, Радмила Шеќеринска, Ферид Мухиќ, Талат Џафери, Рената Десковска, Дамјан Манчевски, Павле Богоевски,Стефан Богатинов, Ивана Туфегџиќ, и редица останати кои беа дел од обидотза државен удар.

Следствено, обвинителството да постапи и за случаите на вандализам од страна на платените протестанти од минатата година, а потоа, реципроцитетно да утврдува одговорност кај народот, голоракиот народ, кај пензионерите, бабите и дедовците кои најискрено, испровоцирани од СДСМ и чадорот, од патриотски пориви одлучија да спречат државен удар.

 
Александар Митовски
Директор на Центарот за истражување и Анализа
iNFOMAX.mk

Актуелно

67 НОВИ ЗАРАЗЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА: Еден починат, хоспитализирани 6 нови пациенти

Бројката на заразени од опасниот коронавирус и натаму расте, регистрирани 67 нови случаи на коронавирусот во Македонија. Еден е...

(Видео) ПОЧНА ГРАЃАНСКАТА ВОЈНА ВО АМЕРИКА?!: „Падна Рим“, им се удри ли нивниот камен од глава?!

Многумина гледам по социјалните мрежи ликуваат на она што се случува во Америка, велат нека видат како ни беше нам со наместени граѓански војни,...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА: Вилма не ме мрази туку ми љубомори, ама ако нека пукне

Дека е прљав играч, дека е злобен може да кажам. Орце се заебал, мене не можеше да ме купи. Може некој друг може да...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА ЈАНЕВА: Кичеец бил испраќан да снима политичари и бизнисмени како агент провокатор

Од досега изведените докази на обвинителството можеме да заклучиме дека сведокот Јордан Камчев во неколку наврати сведочеше за сознанија кои ги добил од трети...

НАЈKPИТИЧНО ВО ЧАИР: Состојба по населби во Скопје

Од вкупно 89 новозaболeни од Ковид-19 на целата територија на Македонија, 35 се од подрачјето на град Скопје. Распоредено по населби статистиката е следна: Чаир –...

Повеќе вести