КОГА ЕВОЛУЦИЈАТА ЌЕ ЗАГЛАВИ: Заробен златен-сури орел, кој е заштитен со највисок акт на заштита!

Поврзано

Регистрирани 422 пpeкpшoци за неносење мacкa во текот на изминатото деноноќие

Во текот на изминатото деноноќие (09/10.07.2020 година) на територијата на Република Македонија по однос на мерката за неносење лична...

Несреќа во Кавадарци, маж нacтрада откако се прeврте со трактор

На 09.07.2020 во 05.00 часот било пријавено дека на влезот во Кавадарци, Г.Б.(69) од Кавадарци, управувајќи трактор, изгубил контрола...

Трагедија кај Стојаково, маж зaгинa во сообраќајна нecpеќа

На 09.07.2020 во 01.30 часот било пријавено дека на локалниот пат с.Стојаково - с.Богородица, А.П.(54) од с.Стојаково, управувајќи патничко...

Цивилизациската еволуција не секогаш и секаде работела согласно темпото по кое поголемиот дел од луѓето еволуирале во свесни битија, кои освен за сопствената добробит, се грижат и за доброто на нивната животна средина, вклучително и грижата за животните, одговорност која паѓа врз цивилизираното човештво. Очгиледно цивилизациската еволуција затаила кај овие двајца примероци на луѓе фотографирани со Златен – Сури Орел кој е реткост во Македонија.


%d0%be%d1%80%d0%b5%d0%bb-1

Македонското здружение за заштита на овие птици, на својата ФБ страница реагира и бара помош од сите граѓани, да ги пријават овие двајца криминалци доколку ги знаат, а ние во целост го пренесуваме нивниот апел.

[kopa_block_quote class=”e.g. kopa-blockquote-1, kopa-blockquote-2″]Златен – Сури Орел, кај нас во Македонија е веќе вистинска реткост, на прсти можат да се избројат македонските орли. Веројатно се сеќавате колку напори вложивме и вративме во природа повредени, отруени, заробени и запленети ретки видови кои според Законот на Природата на Македонија би требалo да уживаат статус на ”Заштитени со највисок степен на заштита”
Згрозени и вознемирени од овие фотографии Ве молиме доколку ги препознаете овие ‘позери’ – пријавете ги !!
Пријавете ги кај нас, во Полиција, во Инспекторатот за Животна средина (отсек Природа), во Инспекторатот за Шумарство и Ловство
Пријавете и помогнете на Инспекторите да го решат овој случај – верувајте , функционира тоа !![/kopa_block_quote]

%d0%be%d1%80%d0%b5%d0%bb-2

Актуелно

(Видео) Цело СДСМ на чeлo со Заев и Шекеринска спроведувале рeкeт

Наум Стоилковски – Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ денес истакна не изминува ден без нов скандал криминален каде што на виделина...

(Фото+Видео) Целото писмо од Боки 13 испратено од зaтвop – Дpжeн сум по секоја цена во пpитвop, додека вистинските кpиминaлци шepифyвaат и кoмaндувaат

Обид за убиство, шпионажа, противзаконско присвоени предмети при претрес се дел од кривичните дела во пријавите кои ги поднесе Боки 13. Тој од затворската...

Фокусот на идната влада ќе биде во економијата

„Фокусот на идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде исклучиво во економијата", нагласи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски гостувајќи во дебатната емисија на телевизија 24. Мицкоски...

Мицкоски најави: Ќе имаме тело за проверка на реализација на проектите од програмата

Денес лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, г. Христијан Мицкоски гостуваше во дебатна емисија на телевизија 24 каде што посочи дека по доаѓање на ВМРО-ДПМНЕ на власт...

Мицкоски: Потребна му е правна сигурност на бизнисот, изминативе триесет години тоа го немаме

„Апсолутно во програмата зборуваме и за нови вработувања. Јас не зборувам за економија која што ќе се темели на популистички интервенционизам, нешто се случуваше...

Повеќе вести