КОГА ЛАЖЕШЕ ЗАЕВ: Додека беше во опозиција и тврдеше дека има докази, или сега кога вели дека нема снимки за „Монструм“?

Поврзано

Ристески: Денес е тaжeн дeн за Македонија, за ceмeјcтвaта на зaгинaтитe, за сите нас, ден на вeчнa тaгa и нeпpeбoл, на гордост и нeпoкop

Поранешниот градоначалник на Прилеп Марјан Ристески преку статус на Фејсбук им оддаде почит на трагично загинатите војници кај местото...

КСС: Наместо Заев да нaјaвyвa oтпyштaњe на 30 илјади paбoтници вишoк од jaвниoт ceктop, Влaдaтa да го cпpoвeдe зaкoнoт за paбoтни oднocи

Во изминатиот период бевме бомбардирани преку медиумите дека е намален обемот на работа во јавниот сектор поради економската и...

Мицкоски на 19-гoдишнинaтa од Кapпaлaк: Слава за хepoитe кои зaгинaa за Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски преку статус на Фејсбук денеска се потсети на трагично починатите херои за Македонија кај...
- Advertisement -

Зоран Заев во опозиција, мај 2017 година: Имам докази за Монструм, наспроти Зоран Заев на власт, април 2018 година: Немам никакви докази за Монструм.

Јавноста заклучува дека Заев си поигрува со трагичната судбина на семејствата на свирепоубиените кај Смилковското езеро. Граѓаните бараат правда и велат дека не треба да има манипулации со настан кој ја потресе цела Македонија.

Во скандалозното интервју во месец мај 2017 година, дадено за српски „Курир“, претседателот на СДСМ Зоран Заев оди дотаму што тврди дека осудените во „Монструм“ биле невини, односно дека немало никакви докази оти тие се виновни.

Запрашан дали има докази кои расветлуваат што се случило на Смилковското езеро каде се убиени четири деца и еден риболовец, Заев одговара:

-Постојат разговори кои покажуваат дека за луѓето кои се во затвор нема никакви докази за тоа. Во разговорите не постојат докази кој тоа го направил, но постои сомнение дека власта е вмешана.

Истиот тој Заев, кој како лидер на СДСМ тврдеше дека има докази за Монструм, денеска како премиер на Република Македонија уверува дека доколку имало докази за убиството кај Смилковското езеро ќе ги објавел.

-Ако имавме докази Зоран Заев ќе ги објавеше бомбите до крај, таму има сериозни индиции, вклучитено и разговорот на обвинетиот Фејзи Азири со градоначалникот Бејта за да му бидат исплатени субвенции, одговoри премиерот Зоран Заев на пратеничко прашање од пратеникот Зоран Илиоски од ВМРО ДПМНЕ за петкратното убиство кај Смиљковци.

Илиоски праша дали премиерот „чувствува макар морална одговорност што цело време манипулираше со разговорите за случајот „Монструм“, играјќи со судбината на родителите на убиените момчиња , за на крај да им каже дека во „бомбите“ всушност се разговарало за субвенции“.

Премиерот Заев додаде дека можеби немал право на родителите на убиените деца кај Смилковско езеро да им ги покаже прислушуваните разговори, но морал да го стори тоа почитувајќи ја нивната болка за изгубените чеда.

Прстот на народот останува вперен кон премиерот Заев кој громогласно најавуваше детали кои ќе ја обелоденат вистината за најгрозоморното убиство кое се памети во Скопје.

Latest News

Житeл на Могила со пpocтpeлнa paнa однeceн во бoлницa

На 07.08.2020 во 21:30 часот С.Н.(61) од с.Могила му се јавил на З.К.(47) од истото село кој во тој...

УХМР пoвтopнo пpeдyпpeдувa – Попладне останeтe дома, нeвpeмe доаѓа во Македонија

Управата за хидрометеоролошки работи предупредува дека попладне, како и во вечерните и ноќните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер,...

Ристески: Денес е тaжeн дeн за Македонија, за ceмeјcтвaта на зaгинaтитe, за сите нас, ден на вeчнa тaгa и нeпpeбoл, на гордост и нeпoкop

Поранешниот градоначалник на Прилеп Марјан Ристески преку статус на Фејсбук им оддаде почит на трагично загинатите војници кај местото Карпалак пред точно 19 години...

КСС: Наместо Заев да нaјaвyвa oтпyштaњe на 30 илјади paбoтници вишoк од jaвниoт ceктop, Влaдaтa да го cпpoвeдe зaкoнoт за paбoтни oднocи

Во изминатиот период бевме бомбардирани преку медиумите дека е намален обемот на работа во јавниот сектор поради економската и здравствената криза, но и понатаму...

(Видео) Зошто СДСМ кpиe неколку cтoтици илjaди eврa за peклaми на социjaлни мpeжи и од каде им се?

СДСМ е најнетранспарентната политичка партија во Република Македонија и тоа поттикнува многу сомнежи. СДСМ овие избори ги изведе на најнедемократски начин, вршејќи најголем изборен...

More Articles Like This