October 28, 2021, 5:29 am

Кога ќе зaвpши пaндeмиjaтa co Koвид-19?

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Бројот на КОВИД случаи се намалува, а заморот од пандемија расте, така што многу земји ги укинуваат ограничувањата воведени за да спречат ширење на коронавирусот.

Но, прерано е да се прогласи победа, велат експертите, предупредувајќи дека нееднаков пристап до вакцината може да доведе до појава на нови и посмртоносни варијанти на вирусот.

Позитивни знаци

Светската здравствена организација (СЗО) на 14 септември го објави „првиот голем пад на неделни случаи во повеќе од два месеци“ по вкупно четири милиони нови инфекции во првата недела од септември.

Бројот повторно падна на 3,6 милиони следната недела, а бројот на починати на „нешто помалку од 60.000“, рече СЗО оваа недела.

Се чини дека во Европа, каде што голем процент од возрасните се вакцинирани, по порастот на инфекции предизвикани од варијантата делта, пандемијата сега стивнува.

„Верувам дека поголемиот дел од светот (вклучително и поголемиот дел од Европа и Америка) влегува во завршна фаза на пандемијата“, напиша на Twitter минатата недела Франсоа Балу од Универзитетот во Лондон.

„Ќе има зголемување на инфекциите во наредните месеци/години, но не предвидувам бранови на COVID-19 споредливи со оние во изминатите 18 месеци“, напиша тој.

Епидемиологот Мирчеа Софонеа, специјалист за еволуција на заразни болести на Универзитетот во Монпелје, рече дека COVID-19 сега се шири поинаку, особено во Европа.

„Забележуваме поместување од бранови кон повеќе расфрлани фокуси кои не се толку обемни“, рече тој за AFP.

Ова подобрување охрабри неколку европски земји да ги укинат некои или дури и сите ограничувања поврзани со пандемијата, како што направи Данска на 10 септември.

„Во следните две или три недели ќе знаеме дали резултатите од данскиот експеримент се позитивни или не“, изјави за AFP епидемиологот Антоан Флахо.

Тој рече дека она што ќе се случи во Данска ќе одреди „дали можеме да ги охрабриме другите европски земји да ја укинат широката употреба на здравствени дозволи, па дури и носење маски без ризик од нова ескалација на пандемијата“.

„Мерките секогаш можат да се воспостават ако инфекциите повторно се зголемат“, додаде тој.

Дали е пандемијата во завршна фаза?

„Мислам дека е рано да се каже за секого, иако може да биде поточно за делови од светот со висока покриеност за вакцинација“, рече вирусологот Julулиен Танг за AFP.

Засега, вели тој, изјавите за тоа „мора да бидат специфични за секоја земја или регион“.

„Постојат јасни нееднаквости во однос на вакцинацијата во светот“, рече Танг.

Помалку од два проценти од најсиромашното население во светот ја примиле само првата доза од вакцината, изјави Флахо, директор на Институтот за глобално здравје при Универзитетот во Женева.

„Во одредени делови, Источна и Централна Европа, Африка, Азија, Израел, Канада, Ел Салвадор, Белизе, случаите растат експоненцијално, така што не можеме да кажеме дека пандемијата е зад нас“, рече тој.

Дури и во богатите, добро вакцинирани земји кои покажуваат надолен тренд, ситуацијата може да се промени, предупредуваат експертите.

Како што северната хемисфера се приближува кон зимата, луѓето повторно ќе гравитираат кон поголеми собири во затворени простории каде што се охрабрува циркулацијата на вирусот.

„Треба да внимаваме на ситуацијата во Европа и Северна Америка додека влегуваме во средината на есента“, рече Софонеа.

„Она што го знаеме за оваа пандемија е дека е непредвидлива“, додаде Флахо.

„Никој не прогнозираше појава на делта варијантата во Индија минатата пролет, иако се плашевме дека такво нешто може да се случи“.

Причини за загриженост

Високо заразната делта сега е доминантна низ целиот свет.

Иако вакцините се помалку ефикасни во ширењето, сепак се ефикасни во спречувањето на хоспитализации и смрт.

Но, тоа може да се промени.

„Ако мутацијата на делтата стане поотпорна на постоечките вакцини, може да го поништи напредокот на кој сме сведоци“, рече Флахо.

Со оглед на тоа што голем дел од населението на сиромашните земји не е вакцинирано, поверојатно е дека поголемите зголемувања на инфекции ќе предизвикаат појава на нови варијанти, додаде тој.

„Сѐ додека вирусот циркулира значително некаде во светот, нема да бидеме безбедни од нови бранови“, рече Флахо.

„За глобална безбедност, треба да вакцинираме што е можно повеќе луѓе на Земјата.

Latest News

Се pacпаѓа ли парламентарното мнозинство? Пратеникот од СДСМ, Талески пред неколку дена ја понудил својата оcтавка?

Неофицијално првиот човек на СДСМ Прилеп и единствен пратеник во Собранието од градот под Марковите Кули, пред неколку дена...

More Articles Like This