November 28, 2020, 11:21 am

Кога ќе нарачате нешто од AliExpress вашите практи ги подготвува робот (ВИДЕО)

Поврзано

Забрането знаење: Сите книги што некогаш биле забранeти собрани на едно место

Единствената библиотека во Шведска чува 2.000 примероци на книги, антички и модерни, кои биле цензурирани или уништени. Тие се напишани...

(Фото+видео) Мистepиозен монолит откриен во пустината во Јута

Слуужбата за заштита на диви животни во пустината во Јута налета на бизарна структура слична на монолит, што предизвика...

Излезе фотографија: Цеца фатена на вечера со него-Цеца не ја симна насмевката од лице

Светлана Цеца Ражнатовиќ на својот Инстаграм профил објави снимка од вечера кад ешто е во друштво на композиторот Дамир...
- Advertisement -

Кога некој ќе порача еден од производите, роботот го лоцира и оди да го земе од една од 32.300 полици во магацинот…

Само 60 роботи „управуваат“ со големиот магацин на „Алибаба“ во Кина, компанијата која стои зад онлајн продавницата Али Експрес, а нивното воведување ја зголемило продуктивноста за дури 300 проценти.

Кога некој нарачува еден од производите преку веб-страницата на компанијата, роботот го лоцира во магацинот и потоа оди да го земе од една од 32.300 полици во магацинот.

Кој може да работи во „Алибаба“, една од најмоќните компании во светот?

Потоа, роботот им ја носи пронајдената стока на луѓето, кои ја пакуват и ја испраќаат на адресата на клиентот.

Секој робот е способен да носи до 500 килограми товар и е опремен со ласерски систем што спречува да се судри со други роботи и други предмети.

И кога ќе му се потроши батеријата, тој самиот оди кај полначот.

Latest News

Седумдесет и шест годишен cтpyмичaнeц co бacтyн вo paкa ги мoтивиpa млaдитe дa дapyвaaт kpв

Седумдесет и шестгодишниот Панче Николов, кој досега дарувал крв над 120 пати, со бастунот во рака се уште ја...

Пpивeдeнo лицe oд Скопје зa cтopeнo paзбojништвo

Триесет и осумгодишен скопјанец е приведен вчера за издржување притвор во Затворот Скопје за сторено кривично дело „разбојништво“. МВР денеска соопшти дека скопјанецот А.З. е...

Во Јапонија peкopднo згoлeмyвaњe нa нoви cлyчaи нa кopoнa

Јапонското Министерство за здравство денес потврди дека 2.530 лица се разболеле во последните 24 часа, што е најголем дневен биланс на новозаболени лица од...

Фаучи: Baкциниpaјтe ce дypи и aкo cтe ce oпpaвилe oд Koвид-19

Водечкиот американски експерт за инфективни болести Ентони Фаучи ги советуваше Американците кои веќе имале коронавирус, или претпоставуваат дека го имале, да се вакцинираат веднаш...

Heмa цpн peкopд кoj Филипче нe гo coбopи, бoлницитe бeз киcлopoд и кpeвeти

Лагите и неспособноста на Венко Филипле резултираат секој ден со десеттина починати, а вкупно скоро 1.700 починати. Македонија е на врвот на европската листа по...

More Articles Like This