January 26, 2021, 10:08 pm

КОКА КОЛА СО ЗАГУБА: Компанијата забележа загуба од 2,75 милијарди долари

Поврзано

Владата да ги префрли платите директно на работниците доколку сака да избегне злoyпотреба

Вилдан Дрпљанин од Хелсиншкиот комитет за човековите права во „10 Минути“ на ТВ21 истакна дека најефикасно против злоупотребување на...

Дизелот пoeвтинyвa, ocтaнaтитe гopивa co иcтa цeнa

Дизелот од ноќеска на полноќ поевтинува за половина денар по литар, а цената на останатите горива останува иста, одлучи...

Власт без усул – За утре закажано ново задолжување од скоро 25 милиони евра

Во план е ново задолжување од 24,3 милиони евра закажано на 26.01.2020 година. Имено на страната на НБРМ има...
- Advertisement -

Американската компанија „Кока-кола“ забележа загуба во последниот квартал од минатата година поради порастот на даночните обврски на 3,6 милијарди долари, што е последица на неодамна усвоените измени на даночните закони во САД.

Компанијата пријавила загуба од 2,75 милијарди долари или 65 центи по акција. Приходите на  компанијата, исто така, паднале, откако најголемиот производител на безалкохолни пијалоци во светот го продава бизнисот за флаширање. Приходите паднале за 20 отсто на 7,51 милијарди долари, но сепак ги надминале проекциите на „Вол стрит“ кои предвидувале износ од 7,36 милијарди долари.

Аналитичарите уште претходно прогнозираа пад на двата показатели поради спроведување на измените во законите.

Latest News

Филипче тврди дека не постои законска прeчка за увоз на која било вакцина во земјава

Имаме начин да увеземе од која било вацкина против Ковид 19 и не постои никаква законска пречка за тоа,...

More Articles Like This