Колекционер ја врати чудотоворната икона во црквата во Битола:Око не можел да склопи откако ја донесол дома

Поврзано

РОДЕН И ПОРАСНАТ КАКО НЕЗНАБОЖЕЦ: Денеска е Пpeпoдoбeн Теодор Осветен

Теодор беше роден и порасна како незнабожец. Но, како момче дојде до познание на вистината и откако слушна за...

СПАСИТЕЛОТ ГО ОСТВАРУВА ОНА ШТО ГО ВЕТИ ОД ПОЧЕТОКОТ: Денес е Вознесение Христово-Спасовден

Четириесет дена по Воскресението, Спасителот го остварува она што го вети од почетокот. Се врати при Својот Отец за...

УТРЕ Е СПАСОВДЕН: За овој празник се врзани многу верувања и суеверија кои сѐ уште се почитуваат

Православните верници утре, 28 мај, го прославуваат Спасовден, празник кој се одбележува 40 дена по Велигден, а десет дена...

Чудотворна икона посветена на Мајка Богородица на смрт преплаши еден колекционер од Белград. Дури кога ја вратил на сопственикот, црквата Пресвета Богородица во Битола, почнал мирно да спие.

cudotvorna-ikona-printskin-youtube-kanal-5-tv-620x350-115216

Митрополитот преспанско – пелагониски и администратор австралиски и новозеландски на МПЦ, владиката Петар за новинарите изјави дека навистина се работи за чудотворна икона зошто само чудо ја вратило од Белград.

Иконата посветена на Мајката Божја од 1748 година која спроед мотивите се нарекува „Достојно ест“, првпат е насликана во светогорските манастири.

Таквата икона пред неколку децении е украдена од црквата во Битола, откако по разни шверцерски патишта и криминалистички канали завршила кај колекционер на икони во Белград.

Откако ја набавил, тој повеќе немал мирен сон. Иконата на Мајката Божја често му се јавувала на сон и го молела да ја врати од онаму од каде е украдена.

Printskrin: Youtube/Falanga MacedoniaКолекционерот повеќе не можел да ги изрджи тие мачни кошмнари па стапил во контакт со владиката Петар и му понудил да ја врати иконата, но под еден услов, да не го пријавува во полиција.

-Му ветив, и по цена на животот да не го пријавувам во полиција само да ја врати иконата и таа е вратена. И други чуда подоцна се случуваа, а и сега се случуваат, но за нив нема да говориме, можеби во наредните години, рече владиката Петар.

По реставрацијата, таа сега, воочи големиот христијански празник Велигден, е изложена во црковниот храм Пресвета Богородица во Битола, а за чудата, рече владиката Петар, уште долго ќе сведочи.

Актуелно

(Видео)СО ЦИСТЕРНА ВЛЕТА МЕЃУ ДЕМОНСТРАНТИТЕ: Инцидент на протестот во Минеаполис, САД – возач на цистерна влета во толпата демонстранти

Возач на цистерна со својот камион влета во толпа демонстранти кои протестираат во Минеаполис, САД. Инцидентот се случил на...

(Во живо)ТЕНЗИИ, СОЛЗАВЦИ И ШОК БОМБИ ВО ВАШИНГТОН: Демонстрантите се судрија со полицијата на пат кон Белата Куќа

Растат тензиите во САД откако група демонстранти се собраа пред Белата Куќа во американската претстолнина Вашингтон, во рамки на протестот за Џорџ Флојд -...

ЗАЕВ „БЕГА“ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Наместо во самоизолација поради контактот со Мухамед Зекири, Заев во кафана со цела камарила

Наместо во изолација поради блиските контакти со Мухамед Зекири кои во претходните денови речиси со сигурност ги имал, Заев реши да се качи на...

РЕГИСТРИРАНИ НОВИ 24 CЛУЧAИ НА ЗAРAЗEНИ ВО СКОПЈЕ: Еве во кои општини се нoвoзaбoлeнитe

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19. По општини: Бутел – 6, Чаир – 11, Гази Баба – 1, Карпош –...

(ФОТО) ВУЛИН СО ПРАШАЊЕ ДО ШЕКЕРИНСКА: Зошто не се сликаш пред кyкacт крст кој е нaциcтички cимбoл?

Фотографијата на Шеќеринска пред симболите на УЧК денеска ја коментира и официјален Белград односно српската влада и еден од најблиските луѓе на претседателот Вучиќ. Според...

Повеќе вести