КОЛИНДА СТАНА МЕТА НА ПОТСМЕВ ВО РЕГИОНОТ:Нејзината изјава одекна низ социјалните мрежи и предизвика револт

  • September 14, 2018
  • Коментари

Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ дала интервју за австрискиот весник „Клајне цајтунг“ (Kleine Zeitung) и откако разговорот го пренесоа хрватските медиуми, социјалните мрежи беа преплавени со коментари во кои корисниците ги демантираат или пак ги исмеваат нејзините изјави.

Меѓу корисниците на фејсбук и на Твитер најсилно оддекна изјавата на Колинда за нејзиното детство во времето на комунизмот кога сакала да има можност во продавница да избира помеѓу повеќе видови јогурт и да не мора на власта да и објаснува колку леб ќе и бил потребен идната недела.

Имено корисниците на социјалните мрежи пишуваат за тоа како Хрватска и нејзините граѓани беа признати како рамноправна држава во составот на Југославија, и за тоа како таа додека била дете во времето на Југославија не ја поттиснувала својата националност, па не завршила во затвор, што е спротивно на нејзиното излагање во овој австриски весник.

Инаку, пред неколку месеци на трибините во Русија Колинда беше во присуство на својот сопруг Јаков, а откако привлече големо внимание околу себе, светските медиуми се заинтересираа детално за нејзиниот приватен живот и семејство.

Претседателката своето семејство вешто го крие од очите на јавноста, но еден од фактите е и возраста на децата.

 

Колинда инаку има две деца, синот Лука и ќерката Катарина, која привлекува посебно внимание во јавноста.

Седумнаесет годишната тинејџерка реди успеси на сите меѓународни натпреварувања во уметничко лизгање и важи за една од најталентираните на овие простори.

 

Претходно «
Следно »