August 11, 2020, 11:13 am

Колку поголема излезност, толку помала е можноста на Заев и неговата бaндa да ги полни кутиите

Поврзано

Македонија зaрaди нecпocoбноcтa на Заев е цpнa дyпкa во регионот и pизик за цела Европа во однос на ширење на кoрoнaвиpycот

Наместо справување со корона вирусот Заев и СДСМ само го лажат народот. Зоран Заев и владата предводена од СДСМ...

TPПЕНИЕ, СПACEHИЕ – му порача портпаролот на СДСМ на членството

Портпаролот на СДСМ, Коста Костадинов, повикува на трпение. „Трпение, спасение!“, напиша Костадинов вчера попладнето на својот фејсбук профил, откако без...

ВМРО-ДПМНЕ до СДСМ: Не ги претворајте училиштата во cмpтноcни kластери

Власта на СДСМ воопшто не се грижи за здравјето на учениците, наставниците и вработените во образованието. МОН и Комисијата...
- Advertisement -

Универзитетската професорка Тања Каракамишева во емисијата „Заспиј ако можеш” на Алфа телевизија истакна дека гласот на граѓаните мора да има вредност. Не смеат да останат дома затоа што ќе биде злоупотребен.

-Еве зборувавме за полнење на кутии. Нели имавме гласање на две-три секунди. ВМРО-ДПМНЕ поднесе 12 кривични пријави и ЈО сеуште молчи. Тоа ќе се случува и на овие избори доколку граѓаните останат дома. Значи некој ќе го искористи нивното седење дома за полнење на кутиите. Колку поголема излезност, толку помала е можноста на Заев и неговата банда да ги полни кутиите, вели Каракамишева.

Втората работа, потенцираше Каракамишева, околу тие луѓе што не се задоволни од двете големи политички партии и гласање на мали партии.

-Во ред. Легитимно е правото на секој граѓанин е да процени дали ќе го даде за голема коалиција или за мали партии. Но, не смее да заборави тој што ќе се одлучи да гласа за мала партија дека во сите изминати процеси, од 2006-та јас ги следам наваму, имаме 100 илјади такви гласови дадено за мали политички партии кои се оставени, а не претставени. Во 2011-та ВМРО Народна имаше мислам околу 28 илјади гласа и не доби мандат. во 2014-та ГРОМ, на Стефче, освои 31 илјада и освои само еден пратенички мандат. Понатака, 2011-та година ЛДП освои 16 илјади гласа и нула пратеници. Тоа им даде понатака мотив да се вклучат во големите коалиции. Сега имаме нови политички партии, каде што може да се случи истиот тој тренд, и само да му помогнат на СДСМ и Заев, потенцираше Каракамишева.

Latest News

Се вжeштyвa ситуацијата во Средоземното море помеѓу Грција и Турција

Турскиот брод за сеизмички истражувања „Оруч Рејс“ и понатаму е со непроменета позција, односно се наоѓа во, како што...

На три недели пред почеток на учебната година уште не се знае cyдбината на учениците

Состанокот, што денеска требаше да го продолжат Комисијата за заразни болести и работната група на Министерството образование и наука, во врска со протоколите со...

Жена пpeгaзeнa од чeтиpицикл во Гостивар

На 10.08.2020 во 21.00 часот на ул. „Илинденска“ во Гостивар, четирицикл „линај“, со гостиварски регистарски ознаки, управуван од М.М.(34) од Гостивар удрил во пешак...

Вечерва coбир за спac на Универзална сала

Пред платото на Универзална сала вечерва во 20 часот ќе биде одржан собир во знак на револт откако во јавноста излезе информацијата дека истата...

Филипче за кopoна летот за Финска, најголем дел од патниците патувале со косовски пасош

Венко Филипче на социјалните мрежи го објасни случајот за заболените со Ковид-19 стигнале во турку со лет до Финска. Во однос на информациите за летот...

More Articles Like This