October 20, 2021, 8:16 pm

Колумбиските власти протеpaа двајца руски дипломати поради сoмнение за шпиoнажa

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Колумбиските власти протераа двајца руски дипломати осомничени за шпионажа, тврди весникот „Тиепо“, повикувајќи се на извори во колумбиската влада.

Според списокот, станува збор за дипломатите Александар Паристов и Александар Белоусов, кои работеле таму повеќе од две години.Според изворот, руските дипломати наводно врбувале агенти во градот Кали и покрај воените разузнавачки служби се занимавале и со економска шпионажа, покажувајќи интерес за тајни информации за експлоатација на минерални суровини.

Наводно, руските дипломати веќе ја напуштиле Богота.

Русија постојано ги отфрла обвинувањата за мешање во внатрешните работи на други земји, нарекувајќи ги шпекулации.

Latest News

Митовски: Членството на СДСМ ја kaзни партијата, тивкото мнозинство гласаше за промени

Главниот и одговорен уредник во Инфомакс, Александар Митовски, вечерва гостуваше во емисијата „Јади бурек“, на ТВ Сонце. Митовски во...

More Articles Like This