КОЛУМНА НА ВИКТОР ГРОЗДАНОВ: Емил Стојменов ја потценува Сања Лукаревска, или…?

Поврзано

Кандило и Божилак – изборни пораки на Дурловски

Се запенавиле, та помодреле, цела една сурија од новинари, колумнисти и таканаречени експерти(Билјана Секуловска, Цаца Николовска, Сашо Ордановски,...

ВМРО-ДПМНЕ како опозиција нема изгyбeнo парламентарни избори

Традицијата, бројките и севкупната социополитичка соcтојба и пред изборна атмосвера во Република Македонија се во прилог на очекувањето и...

Потрагата по глас повеќе – започна жестоко

И веднаш се случија чуда: ДУИ постави ултиматум, албанец за премиер, без да знае дали и колку пратеника ќе...

Почитуваниот Чичко Мане Јаковлески еден од најголемите патриоти на денешницата и основачи на ВМРО-ДПМНЕ ќе напише:

-Секој човек е со своја мисла и со свое убедување. Но, вообичаено, многумина стануваат едно, кога ги обединува една моќна идеја, една моќна реалност, како Македонија, на пример

Околу идејата за Македонија Чичко Мане  треба да знае дека дефинитивно сме обединети. Нема отстапување.

Минатава недела беше многу забавна од многу аспекти. Се случија настани кои се убави да ги коментираш, за да се види како моменталната власт го губи тлото под нозете.

Настан 1.

Нашиот неповторлив Претседател на дршавата РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА, патем и врховен командант на Армијата на Република Македонија. Незнам дали нашиов Претседател на државата го користи неговиот сектор за односи за јавност кој не е баш за потценување (мислам на личностите во кабинетот новите и постоечките од претходниот претседател). Па зарем е возможно да се даваат изјави од следниов тип:

 

 • Да не бил Претседател, ќе се отселел од Македонија зошто не се живеело со 400 евра плата? А Претседателот да си даде оставка и веднаш да се одсели и да си ја поставиме Гордана Силјановска Давкова за Претседател која искрено си ја сака Македонија и сите граѓани во нејзе? Така е најдобро, зошто ова се повеќе од дилетантски изјави.

Настан 2.

Почитуваниот Владо Апостолов на призма.мк како дел од истражувачкото новинарство напиша колумна со наслов “Грујовизијата чинела 26 милиони евра”. Одличен текст преку кој е директно злоупотребен новинарот во случајот и агенцијата каде пишува за да не биде сконцентриран на ЗАЕВИЗИЈАТА.

Всушност во текстот нема ништо суштински, туку напротив информации со статистички податоци. Нoвинарот со овој текст прво  не пука ни со ќорци туку како Миле Паника каде симулира пиштол со својата рака и вика. Пињау, пињау, пињау.

Ама затоа сме ние тука опозиционерите кои се занимаваме со медиуми и да на почитуваниот Владо Апостолов му дадеме сугестии и докази за феноменално одиграната ЗАЕВИЗИЈА во стилот на една филозофија која ја измислиле Комуњарите, а тоа е: Љубов. За да имаат љубовници без пари.

Почитуваниот новинар мора да разбере дека бизнисот се прави со пари, а не без пари. Кога нема пари има две убави изреки во нашиот македонски јазик, а тоа се:

 • Празен кош, отворен нож
 • Кога сиромаштијата тропа на врата, љубовта бега низ прозорец

Еве неколку теми на кои ќе му сугерирам на Владо Апостолов, а се дел од шапшалски смислената ЗАЕВИЗИЈА, а он да размислува новинарски и истражувачки:

 • Дали од директор на ВИП, па на ОНЕВИП, пред очи имаш спортски канал кој е монополски поставен на пазарот, губиш претплатници на двете платформи за реемитување канали, даваш телефонски разговори од твојот телефонски оператор на СДСМ се извинувам СЈО и како награда те ставаат директор во Телеком за да продолжиш со монополот?
 • Дали министерот за реформи во медиумите намерно се направил глупав на член од новиот закон кај што се вика дека каналите кои се реемитуваат дека само може да се титлуваат со што му овозможил на лицето во претходното прашање да заштеди околу 1 мил евра за да биде успешен директор и со тоа да го уништи спортското новинарство и македонскиот и албански јазик во Македонија?
 • На основ на претходните прашања дали може да се заклучи дека најлесно е да се обвини Илија Димовски дека е крив за тн реформи во медиумите кој несмее ни да помисли да го отвори процесот зошто треба да ги натера браќата од СДСМ да извршат колективно самоубиство од заседа поради тоа што незнаат: Што све поседува опозицијата како документи за нивната ЗАЕВИЗИЈА?

Настан 3.

Но зошто текстот на Владо Апостолов е многу битен за г-ѓата Директор на УЈП Сања Лукаревска и зошто се поставува прашањето дали Емил Стојменов ја потценува како личност и ја мисли дека е тиква без корен на која СДСМ ќе и нареди што да прави?

Зошто информацијата која ја извади новинарот за рекламирањето на Владата на Никола Груевски во вредност од 8.5 милиони евра на Канал 5 е многу важна? Таа е од јавен карактер. Што значи дека сега мора сакала директорката или неќела да објави и други информации од јавен карактер на основ на следниве документ врзани со Емил Стојменов. За да не ме олајава Емчо Стојменов по Скопје дека му објавувам фалсификат документи кои ги имаат уште неколкумина еве му 5 фотографии:

 

 

Што ти е кога Централен Регистар е добро организиран и транспарентен. Значи си бараш движење на сопственост на Канал 5 и ги добиваш сите информации. Може било кој граѓанин на Македонија тоа да го направи.

Сега почитуваната г-ѓа Сања Лукаревска е препорачливо да ги послуша следниве совети од човек со кого делела заедничко пријателство со една прекрасна личност која секогаш додека беше овоземски со нас за нејзе велеше: Многу е убава и многу е паметна. И затоа од почит намерно кратам делови на незгодни прашања.

 • Кога продаваш станбена единица дали се плаќа данок во Град Скопје 3% на купопродажба или пак 5% доколку е поклон на трето лице со кое не си во семејна релација? Да
 • Дали се плаќа на реалната цена на станбената заедница, на пр. Во Карпош 1 квадрат е 800-900  евра по каталог на Град Скопје? Да

Затоа сања Лукаревска ќе мора да ми одговори на следниве прашања:

 • Дали Емил Стојменов и неговите другари МеталСивас, Печатница БС и Вања Гавриловски платиле данок при добивање и отуѓување на сопственичките удели во Канал 5?
 • Ако платиле,  на што платиле данок?
 • Дали и е јасно на Сања Лукаревска дека капиталот на Канал 5 од 2005 кога се национална терестријална телевизија до 2017 се движел за купопродажба по длабински економски истражувања од 4-20 милиони евра? ДА
 • Дали може Виктор Грозданов да му го откупи сопственичкиот удел н и да Емил Стојменов за 35.000,00 евра и да стане 100% сопственик во Канал 5 Телевизија? И тоа како странска инвестиција. Брат ми и Митре Јовановски ќе ми пуштат пари. Море и уште 10.000, 00 плус ќе дадеме. Одговорот е нормално: Емил не дава за толку пари. Прочитај го уште еднаш претходното прашање.
 • Дали е јасно дека после изјаснувањето можно е да се оди во Финансиска Полиција? Со првото прашање од кај на Вања Гавриловски пари? Тоа се вика поврзани лица, башка движење на капитал. Така нели? Сведок соработник ти се допаѓа Вања?

Јас лично ја разбирам Сања Лукаревска дека потребата да се биде коректен на сопствената партија е голема. Ама почитуваната знае дека и јас и уште неколку знаеме дека ако продолжи да молчи се јавува друга институција која може да и наведе нанесување на штета на државата. Е тогаш само херојот од  нашето детство, а нејзин татко ќе ја сака, а другите ќе и речат: Требаше на време да мисли?

Ако мисли дека и се ситам на нејзината ситуација, многу се лаже. Затоа добро е да го консултира лицето Б.К. Ќе и објасни.

На крај ја повикувам јавно Сања Лукаревска зошто и верувам дека е навистина колку што е убава толку е и многу паметна, да заедно ни одзвонуваат следниве зборови на Чичко Мане Јаковлески:

Да создаваме, оти така се остваруваме како луѓе создадени од Бога, со добра мисла и благослов, заради нашите предци, за доброто на генерацијата денешна, но и за генерациите што следат.

Вечна да е библиска Македонија! Амин!

Виктор Грозданов

Актуелно

(Аудио) Вице Заев и екипата купуваат гласови во Струмица?

Веќе проверената технологија на купување на гласои за која читавме и слушавме на снимка што ја објави италијанскиот весник...

Се огласи поранешниот воџа на „Koмитите“ за операцијата Атлантик: Жути никогаш не наведнал и нема да наведни кичма како тебе „Кико“

Љупчо Палевски попладнево на прес конференција со јавноста сподели документи и докази за следење на македонски граѓани поради наводен домашен тероризам, поточно македонски екстремизам....

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Свети Николе

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со жителите на Свети Николе. Проследете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/602440627318143/

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се легитимира промената на името. За...

120 нови случаи на Koвид 19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-63, Куманово-4,...

Повеќе вести