КОЛУМНА НА МИЛЕНКО НЕДЕЛКОВСКИ: ПАЈА ПАТАК ДОБИО ЗАДАТАК

Поврзано

(Видео)СО ЦИСТЕРНА ВЛЕТА МЕЃУ ДЕМОНСТРАНТИТЕ: Инцидент на протестот во Минеаполис, САД – возач на цистерна влета во толпата демонстранти

Возач на цистерна со својот камион влета во толпа демонстранти кои протестираат во Минеаполис, САД. Инцидентот се случил на...

(Во живо)ТЕНЗИИ, СОЛЗАВЦИ И ШОК БОМБИ ВО ВАШИНГТОН: Демонстрантите се судрија со полицијата на пат кон Белата Куќа

Растат тензиите во САД откако група демонстранти се собраа пред Белата Куќа во американската претстолнина Вашингтон, во рамки на...

ЗАЕВ „БЕГА“ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Наместо во самоизолација поради контактот со Мухамед Зекири, Заев во кафана со цела камарила

Наместо во изолација поради блиските контакти со Мухамед Зекири кои во претходните денови речиси со сигурност ги имал, Заев...

Чудно е малку, нели, што “Шарените славобалисти“ секој ден изјавуваат дека само ште не е дојден часот да се избере нов претседател на Собранието! Дека ете, владата само што не е формирана, па реформски ќе почне да делува. Чудно е што делуваат убедени во успешноста на тој свој замислен пуч. Убедени до ниво да се релаксирани. Некако се без акција!

horhe-23-540x250

Од друга страна, неинформираниот дел од “Шарените славобалисти“, пред се “медиумите“ како оној на Андреа Јосифовски, на Борјан, Кабран, Герис и слични – покажуваат максимална нервоза, нетрпение, агресија…

И, трето, “меџународната“ заеднициа истопурчува треторазредни дипломати за да пренесуваат пораки. Па ги гледаме карикатуралните ликови на шведскиот и словенечкиот амбасадор. Го нема наследникот на Орав (забравам му името), криминалецот Бејли, брегзитнатиот Гарет.

А сите погоре наброени се закануваат со санкции кон политичари од Македонија и кон самата Република Македонија.

Зошто е тоа така?

Па, тоа е така затоа што сите од ред се политички и биолошки импотентни.
Сакаат да онадат, ама не можат.
Или, преведено на бугарски “ште те ебам – ште умреш“… Па на крај завршува со “живеј“ со нагласок на “е“.

Планот на Могерини, а бога ми и на Хан, да се изолира и блокира Македонија преку санкции од типот на забрана за влез во државите на ЕУ, не може да функционира. Зошто? Па затоа што за таква одлука на ЕУ треба консензус кој не го дозволува Маџарска, а и неколку други држави.

Друг тип на санкции, како блокирање на сметки во странските банки, е на ниво на “Паја Патак добио задатак“. Која црна сметка Хорхе ја има во некоја странска банка?!?!?! Што ќе му блокираат. Единствено што ми паѓа на ум е да му блокираат е да не може да купи при пејд телефонска картичка кога ќе оди во Ватикан кај Папата во мај. И баш ме интересира која сметка ја има Груевски за да му биде блокирана?!

Но, бидејки не може да се постигне генерална блокада на државата и политичарите што не сакаат да се напупат како што се натртени Заев, Спасовски, Шилегов и весела шарена славобалистичка багра – дел од западните земји подготвуваат, односно размислуваат, на унилатерално воведување санкции. Значи, поединечно државите каде владее левицата (или е во владеачка коалиција) како што се Германија, Шведска, Италија и Холандија и каде министри за надворешни работи се социјал-демократи, да воведат санкции и блокади. Па така, “блокираниот“ ќе може да слета во Унгарија, ама не и во Холандија.

Овдека, односно околу спроведувањето на овој план, проблемот е што Могерини не сака со ваква акција да ја изложи ЕУ неслогата околу малата Македонија на виделина. Би било срамота за неа, за Хан, за Туск да покажат дека немаат единствена надворешна, безбедноста и проширувачка политика.

Но, без разлика на ЕУ тешкотиите Шекеринска и Заев спијат токму на тоа уво, дека ако не цела ЕУ, барем неколку држави ќе ја “казнат“ Македонија и нејзиниот Претседател.

Шарените славобалисти дури си имаат поставено и рок – до лето. До лето е времето до кога ќе се вовеле санкции, тие кога ќе направеле влада.

Но, смучканите и апсолутно нејасни изјави на шиптарскиот блок предвден од Ахмети, уцвикувањето на Талат и одвоената Ердоганова БЕСА – јасно ставаат до знаење дека наредбата од робовладетелот (робовладетелите) до робовите не е сеуште испратена.
Во таа неизвесност гледаме дека Црпко Муртински и Али швицарскиот ментален пациент не знаат што да прават, па ежедневно се бламираат со вретувања на прес конференции што не можат да ги остварат.

Минаа сите датуми зададени од Црпко за формирање влада. И она давај газе од Крива Паланка задавше датуми. И, ништо…

Ќе имало санкции и блокади!!!
Немој бе!

Санкциите и блокадите ви се секојдневно пред главниот влез на Собранието. Блокада нема направено меѓународниот фактор, ами обратно. Иванов ги блокираше сите што сакаа да се видат со него и да го убедуваат да стане предавник. Тоа од Хорхе е блокада – останатото е скисната боза.

У ствари, ако добијат “персона нон грата“ позиција Хорхе и Грујо, ќе се изедначат со мене!!!

Да бе. Заедно не ќе можеме да прошетаме низ преубавиот и колоритен Перник и живописниот Радомир.

Баш штета.

Актуелно

(Видео)СО ЦИСТЕРНА ВЛЕТА МЕЃУ ДЕМОНСТРАНТИТЕ: Инцидент на протестот во Минеаполис, САД – возач на цистерна влета во толпата демонстранти

Возач на цистерна со својот камион влета во толпа демонстранти кои протестираат во Минеаполис, САД. Инцидентот се случил на...

(Во живо)ТЕНЗИИ, СОЛЗАВЦИ И ШОК БОМБИ ВО ВАШИНГТОН: Демонстрантите се судрија со полицијата на пат кон Белата Куќа

Растат тензиите во САД откако група демонстранти се собраа пред Белата Куќа во американската претстолнина Вашингтон, во рамки на протестот за Џорџ Флојд -...

ЗАЕВ „БЕГА“ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Наместо во самоизолација поради контактот со Мухамед Зекири, Заев во кафана со цела камарила

Наместо во изолација поради блиските контакти со Мухамед Зекири кои во претходните денови речиси со сигурност ги имал, Заев реши да се качи на...

РЕГИСТРИРАНИ НОВИ 24 CЛУЧAИ НА ЗAРAЗEНИ ВО СКОПЈЕ: Еве во кои општини се нoвoзaбoлeнитe

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19. По општини: Бутел – 6, Чаир – 11, Гази Баба – 1, Карпош –...

(ФОТО) ВУЛИН СО ПРАШАЊЕ ДО ШЕКЕРИНСКА: Зошто не се сликаш пред кyкacт крст кој е нaциcтички cимбoл?

Фотографијата на Шеќеринска пред симболите на УЧК денеска ја коментира и официјален Белград односно српската влада и еден од најблиските луѓе на претседателот Вучиќ. Според...

Повеќе вести