КОЛУМНА НА НАТАЛИЈА ИВЧЕВА: Евтина роба!

Поврзано

Потрагата по глас повеќе – започна жестоко

И веднаш се случија чуда: ДУИ постави ултиматум, албанец за премиер, без да знае дали и колку пратеника ќе...

Сотир Костов: Моќта на Обновата

Моќта на Обновата! Моќта на Обновата ја сочинуваат: Професор и Лидер за Обнова и Победа; Економски и Финансиски експерт; Врвен...

Сотир Костов: Идеја преку оpyжје (на сила) не се прифаќа, туку преку примери

Идеја преку оружје (на сила) не се прифаќа, туку преку примери Моралната револуција – револуцијата во умот, срцето и душата на...

Како да не е важно што во само еден месец „републиката е во пламен“, фактот дека веќе има еден загинат во пожарите, дека се уништени десетици куќи, дека во држава во која за среќа сеуште нема војна имаме бегалци, раселени лица, фактот што неспособната влада на СДС продолжува да ја лаже јавноста со тоа дека сите биле безбедно евакуирани додека граѓаните на социјалните мрежи повикуваа на помош при евакуација на старица која заедно со нејзиниот хендикепиран син биле оставени на милост и немилост во пожарите, денес во едно пропагандно издание на Германската влада, дотична новинарка која во полициските кругови е позната како „тастер“ се дрзнала да ги изостави сите овие факти и да зборува за батериската лампа на Никола Груевски.

Немањето на соодветна реакција во клучните моменти, кога пожарите беа локални и лесно можеше да се елиминираат, ноншалантното однесување на Љупче Николовски и Зоран Заев кои прва задача по превземањето на функциите им беше да го проверат списокот на автомобили за да можат да креваат чалам во селата од каде што се дојдени, буквално ја запали Македонија. Републиката е во пламен.

Незнаејќи како да се координираат и да превземат соодветна акција, сиротите повикаа и на меѓународна помош која од „братската“ Бугарија пристигна во вид на еден расипан хеликоптер, предизвика во држава во која нема прогласено војна да имаме внатрешно раселени лица, бегалци и загинати. Гледајќи ја оваа ситуација, опозициската ВМРО-ДПМНЕ на чело со лидерот Никола Груевски вчера решија да излезат на терен и со она што им е на располагање да им се најдат на жителите на Зелениково, кои се под пламена опасада од која во секој момент третина од главниот град би можел да остане без електрична енергија.

Удирањето в гради на неколкумина новинарски влекачи и полициски „тастери“ нема да го промени фактот дека Зоран Заев наместо да ја внесе Македонија во 23-от век, ја врати на почетокот на 20-от кога и батериските лампи беа комодитет. Но, има и такви кои, грижата за сопствениот народ ја сметаат за „почеток на предизборната кампања“. Такви си сѐ, така функционираат па мислат дека и другите се како нив. Греота.

Нејсе. Пропаганднава фабрика финансирана од Германската влада, наместо да одржува некаков степен на објективност и независност се впушта во предизборна кампања и тоа во корист на Зоран Заев, притоа, критикувајќи ја опозицијата која излегла на терен да види како може да им помогне на жителите на кризните подрачја за „изборна кампања“. Каква иронија.
Додуша, можеби и би било иронично ако не знаеме кој ги потпишува пропагандните памфлети на оваа пропагандна фабрика финансирана со парите од даноците на Германските даночни обврзници.

Се работи за полициски „тастер“ кој своевремено од еден министер за внатрешни работи беше дефинирана како жена која „останала трудна од соработката со полициските структури“. Истиот овој тастер пред 11 години, уште пред ВМРО-ДПМНЕ да го започне своето владеење беше на „бедемот“ на одбрана на националното достоинство, идентитет, култура и јазик, жестоко спротивставувајќи се на тогашните планови за започнување на преговори со соседна Бугарија за склучување на договор за добрососедство.
Овој, тастеров, пишуваше дека Бучковски ја продал државата, Илинден, илинденците, и редица други значајни историски моменти од историјата на Македонскиот народ на Бугарите, па го испраќаше да си го слави празникот со Сергеј Станишев дома. Таму каде што можел да прави сарми и гурабии.

Тастерот, тогаш испрати и порака дека следен премиер би требало да биде некој кој би бил подобар препродавач на националните интереси. Очигледно си го најде, штом толку го брани, во ликот на Зоран Заев.

Ама, кој не знае скапо ќе плати. Вистината е дека таа не брани никого, едноставно, така печали. Тогаш и кажале дека треба да плука по Бучковски за да дојде Бранко на власт во партија. Сега и кажале да го величи Заев. И тоа е тоа. Евтина роба.

И на крајот, имајќи ја во предвид менталната хигиена на читателите избегнував да го споменам името на тастерот. Но, за оние кои ги интересира тоа е Катерина Блажевска, евтина роба која редовно се продава и разменува согласно полициската номенклатура во земјата.

 

Актуелно

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Повеќе вести