КОЛУМНА НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: Кинење зелени!

Поврзано

НЕЗАБОРАВНИК ЗА МАКЕДОНЦКИТЕ РАБОТИ

Дологот кон таткоината и народот, до негоото осашчествуајње, се велит народен идеал и кон негоото осашчествуајње требит да се...

ГЛОБАЛИЗМОТ Е МРТОВ: Да живеат нациите држави

До моментот кога го пишувам ова во светот има повеќе од 300 илјади починати од опасниот коронавирус, но се...

КОЛУМНА НА НАТАЛИЈА ИВЧЕВА: Короната ја порази глобализацијата

Koвид-19 без сомневање покажа многу недостатоци во функционирањето на глобализацијата во светот. Ковид 19 покажа дека без сомнеж, ниту...

Што сакате кажете ама Коце Трајановски за осум години како градоначалник на Скопје и четири на Гази Баба нема откинато зелени како што тоа за кратко време го направи неговиот наследник Шилегов. Со децата за Бадник ја промашија 102.6%. Сега пак не можеме да се изначудиме на глупоста што ја откина градоначалникот Шилегов, за да го намалел загадувањето предлага луѓето што доаѓаат од внатрешноста да ги паркираат автомобилите на влезот од Скопје. Во Автокоманда и во Сарај. Патот од Приштина го заборавил, секако. Па стотици возила доаѓаат од Косово само во нашите здравствени институции, плус оние што се дојдени за бизнис зделки, плус оние што транзитираат. Салата го направија во медиумиве. Добро велат граѓаните од внатрешноста, и кога вие од Скопје ќе доаѓате кај нас на влез од градот ќе ги паркирате возилата.

Како тргнале овие „сезнајковци“, ништо чудно да тргнат и до крај да го спроведат ова. Како ли ќе одам јас за Поддржи Коњ? Пред Паланка ќе треба да го оставам автомобилиот, и 17 километри низ планина, пешки се разбира.

Трескаат глупости затоа што се дават во сопствените фекалии. На власт дојдоа плукајќи ги градоначалниците и бившата власт за загадувањето, сега не знаат што да предложат како мерка па излегуваат со вакви небулози. Сега си патат од сопствената глава. Но нив им беше важно да дојдат на власт, па после ќе си лажат.

Овие се најголемите лажови во Европа.

Нели постојано го критикуваа ВМРО-ДПМНЕ за издавањето на обврзниците па дури и нивниот дополнителен заменик министер им се закануваше на банките да не купуваат обврзници. Сега тие не можат да функционираат без задолжувања. За само два дена се задолжија 570 милиони евра! Еееј, повеќе од половина милијарда за два дена. Или 7% од БДП. Критизерите од СДС на ваквата задолжувачка политика од ВМРО-ДПМНЕ денес се или заменици министри, министри или пак нивни советници. Кој нормален економист ќе одобри издавање на обврзница и плаќање на годишна камата од 15 милиони евра за да ја искористи за покачување на плати. Тотална анти-економска логика.

Всушност, СДС нема економска политика. Тоа одамна сум го кажал. Без ММФ и Светска Банка тие се изгубени. Нивната главна политика е продажба на името, јазикот, идентитетот и уставното уредување на Македонија, и да ги тапкаат по рамо странците. Па додека трае, нека трае. Но ѓаволот ја однел шегата, овие непродуктивни задолжувања скапо ќе ги чинат идните генерации и ако некој ја ценел ВМРОвската како погрешна политика, СДСовската е дигната на Н-та степен.

Вака без идеја, со удирање врз Македонскиот народ, со репресија и заплашување на медиуми стануваат повеќе од режим. Ќе им пукне балонот полн со глупости и незнаење.

Актуелно

(Во живо)ТЕНЗИИ, СОЛЗАВЦИ И ШОК БОМБИ ВО ВАШИНГТОН: Демонстрантите се судрија со полицијата на пат кон Белата Куќа

Растат тензиите во САД откако група демонстранти се собраа пред Белата Куќа во американската претстолнина Вашингтон, во рамки на...

ЗАЕВ „БЕГА“ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Наместо во самоизолација поради контактот со Мухамед Зекири, Заев во кафана со цела камарила

Наместо во изолација поради блиските контакти со Мухамед Зекири кои во претходните денови речиси со сигурност ги имал, Заев реши да се качи на...

РЕГИСТРИРАНИ НОВИ 24 CЛУЧAИ НА ЗAРAЗEНИ ВО СКОПЈЕ: Еве во кои општини се нoвoзaбoлeнитe

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19. По општини: Бутел – 6, Чаир – 11, Гази Баба – 1, Карпош –...

(ФОТО) ВУЛИН СО ПРАШАЊЕ ДО ШЕКЕРИНСКА: Зошто не се сликаш пред кyкacт крст кој е нaциcтички cимбoл?

Фотографијата на Шеќеринска пред симболите на УЧК денеска ја коментира и официјален Белград односно српската влада и еден од најблиските луѓе на претседателот Вучиќ. Според...

КOРOНAТA НЕ БИРА: Мухамед Зекири позитивен на Koвид-19

Потпрестедателот на СДСМ Мухамед Зекири е позитивен на коронавирусот. Информацијата ја објави на неговиот Фејсбук профил. Зекири информира дека позитивни на коронавирус се и...

Повеќе вести