КОЛУМНА НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: Кој бомбардирал, тој да си ги земе бегалците!

Поврзано

ШИЛЕГОВ СЕ EВAКУИPAЛ: “Градскиот очув” на викенд во Маврово бега од кaрaнтинoт во Скопје

Петре Шилегов, градоначалникот на Скопје е во Маврово, додека главниот град е во 80-часовен полициски час, објави „ТВ24“. Шилегов за...

(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: „Инфомакс“ влезе во Ковид-19 центарот на Аџибадем Систина, погледнете како изгледа процесот на тестирање!

Екипата на Инфомакс, ексклузивно го посети центарот за тестирање на Ковид 19 во приватната клиника Аџибадем Систина. За време...

(Видео) „СКОПЈЕ КАКО ВУХАН“: Се поставува монтажна болница во близина на Инфективна, Maкедонија се спрема за новиот пик!

Сцени кои до пред неколку месеци ги следевме само преку светските медиуми стануваат реалност во Македонија. Во близината на...

Опаа! Работите една по една почнаа да излегуваат на виделина. Денес комесарот на ЕУ за миграции Димитрис Аврамопулос кажа дека наводно сеуште не е разговарано со нова, внимавајте добро „онаа реформската“ влада на Р.Македонија за сместување и подолг престој на над 100.000 бегалци од Блискиот Исток.

Абе, како тоа вие го замислувате?
Со сила ни го бутнавте шпиончево за премиер, и сега уште ќе ни населувате „од Божју матер“ бегалци. Епа толкави слепци, не сме. Овој пат ќе се дигнеме и тоа како! Нашата порака е јасна, кој го брцал носот на Блискиот Исток, фрлал бомби, убивал деца и жени, кој го правел зулумот тој да си ги земе бегалците.

Многу лесно западните влади и нивните парламенти одлучуваат некого да бомбардираат, многу лесно бесат, линчуваат претседатели на држави, наводно соборуваат режими и сето тоа во името на демократијата.

Таму се лее крв до колена. Главна во овој зулум е САД. Ама тие, бидејќи се преку Атлантикот бегалци немаат. Бегалците им доаѓаат на овие политичари од Европа, од овие од кои бараме памет.

Колку се европските политичари паметни, ќе ви кажам низ неколку бројки:
Нели по иницијатива на Америка се воведоа санкции на Русија. Пред санцкиите, ЕУ имаше извоз во Русија преку 650 милијарди евра, а сега тој извоз падна на 200 милијарди.

Пред воведувањето на санкциите, Америка имаше извоз околу 30 милијарди долари, а по санкциите има 75 милијарди. Кој е овде луд, а кој е збунет?
– Европа е и луда и збунета.

Да беше Европа стратешки добро подготвена, немаше да и се случи на нејзино тло Првата светска војна, немаше да го изнедри фашизмот, немаше да ја предизвика Втората светска војна, и немаше да дозволи крвав распад во Југославија. И оттогаш па наваму никако не може да го стабилизира Балканот. И уште ќе врие.

На овој вриеж само ни фалеа уште тие 100.000 бегалци од Блискиот исток.

Америка како најмоќна земја на светот има најмногу цивилни и воени авиони. Цивилните се викаат „Боинг“, а воените се викаат „Херкулес“. Може да си ги запалат и 100.000 бегалци да си ги однесат во Америка.

Актуелно

ШИЛЕГОВ СЕ EВAКУИPAЛ: “Градскиот очув” на викенд во Маврово бега од кaрaнтинoт во Скопје

Петре Шилегов, градоначалникот на Скопје е во Маврово, додека главниот град е во 80-часовен полициски час, објави „ТВ24“. Шилегов за...

(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: „Инфомакс“ влезе во Ковид-19 центарот на Аџибадем Систина, погледнете како изгледа процесот на тестирање!

Екипата на Инфомакс, ексклузивно го посети центарот за тестирање на Ковид 19 во приватната клиника Аџибадем Систина. За време на посета имав шанса да...

(Видео) „СКОПЈЕ КАКО ВУХАН“: Се поставува монтажна болница во близина на Инфективна, Maкедонија се спрема за новиот пик!

Сцени кои до пред неколку месеци ги следевме само преку светските медиуми стануваат реалност во Македонија. Во близината на Инфективната клиника се поставува монтажна...

КОНЕЧНО ПРИСТИГНАА ОФИЦИЈАЛНИ ИНФОРМАЦИИ ОД МЗ: Бројката слична на вчерашната, 125 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1085 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Kуманово-19,...

ВЕЛАМ ТИ ЌЕРКО, СЕТИ СЕ СНАО: Коста Костадинов си ја врботил девојката кај Боки 13, па во „Америт“ и на крај во ТАВ Македонија?

И додека на прес-конфернции, портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов ги обвинува своите политички опоненти за непотизам (?!), самиот тој развил сериозна непотистичка шема во...

Повеќе вести