October 26, 2020, 10:23 pm

КОЛУМНА НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: Рикверц!

Поврзано

Аспекти на Гоце Делчев

ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ ВО НИКОЈ СЛУЧАЈ НЕ МОЖЕ ДА БИДЕ ЈУНАК ИЛИ РЕВОЛУЦИОНЕР И ЗА МАКЕДОНИЈА И ЗА БУГАРИЈА, како...

Сотир Костов: Блгари трегајте раце од Македонија, не гибaјте со вашите гaдни прсти во нашата чиста македонска душа

Блгари трегајте раце од Македонија!!! /Н-е г-и-б-а-ј-т-е со вашите гaдни прсти во нашата чиста македонска душа!/ Македонскиот идентитет е еден...

Зошто додавката „Северна“ е бecмиcлeна, а со тоа и името на државата?

Дали постои географски регион со име Северна Македонија? Не постои. Како може, тогаш, да има држава со такво име?...
- Advertisement -

Опааааа! Власта почна да вози во рикверц, досека газеше како ваљак се пред себе, а од саботата што би рекол татко ми, добија по музиката. Од саботата им стана јасно дека на референдумот ќе го јадат стапот од народот, односно народот ќе им каже дека тоа прашање не заслужува одговор.

Сега стапува на сцена лажоманот белосветски, па нели до вчера викаше предвремини избори не му паѓаат на памет, од саботата ретерира по кој знае кој пат, ама сега вика дека можни се предвремени парламентарни избори затоа што е свесен дека на референдум народот нема да му излезе.

Е сега моја опозицијо! Сега доаѓа твоето време, сега треба да го печеме како што тој не печеше од 2015та до 2017та, сега треба да му поставиме 100 услови, треба да го натераме еж да роди. Прво, Државната Изборна Комисија не треба да му дозволиме по ниедна цена да ја прави. Второ, изборниот список, нормално не му се чист, барме да го исчисти. Трето, техничка влада не четири, туку шест месеци пред избори и не два туку четири технички министри за опозицијата. Четврто, нов изборен закон. Петто, нов закон за финансирање на партиите. Шесто, прифаќање на законот за амнестија. Седмо, Јавниот обвинител да биде предложен од опозицијата. Осмо, директор на државен завод за ревизија исто така. Итн итн до барање број сто.

Решил тој, заедно со албанските партии да ни го смени името, е мало морген! Во барањата мора да се состои и економсиот аспект. Како што е смена на министерот за финансии, смена на министерот за економија, потпретседателот на владата задолжен за економски прашања и распушптање на сите советници од премирескиот кабинет кои погрешно го советуваат. Е сега синко, да те крстиме во опозиционо котле како ти што не крстеше нас.

Latest News

Kopонавирусот стави клуч на пaбовите и кaфулињата во делови од Велика Британија

Велика Британија денеска регистрира 20.890 нови случаи на kopонавирус и 102 смртни случаи, покажуваат официјалните податоци. Бројот на нови случаи...

Откриено како Сорос работи пpoтив победата на Трамп на претседателските избори

Американскиот берзански шпекулант Џорџ Сорос не сака да го остави исходот на претседателските избори во САД на 3 ноември на случајноста. За време на...

Нелоски до Шилегов: Петре, дали ти доликува со вакви изјави, да им возвраќаш на овие наши јунаци, кои го жpтвуваат својот живот за нас?

Оние кои се во први редови, во наjkритичните ситуации, се исмејани, омаловажени и понижeни од градскиот татко со изјавата: “На оној на кого му...

Мелбурн без ниту еден нов случај на ковид, животот во градот се враќа во нормала

По повеќе од четири месеци, во Мелбурн денес не се пријавени нови случаи на kоронавирус. Владата на австралиската држава Викторија објави дека од утре...

Ќе има анекс-договор меѓу Бугарија и Република Македонија пред да отпочнат преговорите?

Заменик-министерот за локална самоуправа Зоран Димитровски е оптимист дека ќе се најде решение со Бугарија и во декември ќе почнеме пристапни преговори со Европската...

More Articles Like This