КОМАНДАНТОТ НА УЧК -ХАРАДИНАЈ ОСЛОБОДЕН ОД ФРАНЦИЈА: Ова е победа на Албанците, си одам дома (ВИДЕО)

  • April 27, 2017

Поранешниот командант на УЧК Рамуш Харадинај по ослободителната пресуда изјави дека тоа е „победа на Албанците“, дека тој е слободен човек и дека се враќа дома.

mkd-318831

Харадинај им се обрати на своите поддржувачи пред судот изјавувајќи дека „оваа битка е добиена“ и им се заблагодари на поддршката.

Одлуката на судот за ослободување на поранешниот косовски премиер во судницата била дочекана со аплауз.

„Бидејќи сега сум слободен, одам да си го земам пасошот во Стразбур. Се надевам дека денес ќе се вратам на Косово. Изгубени се четири месеци, времето е драгоцено“, кажа Харадинај.

Апелацискиот суд во францускиот град Колмар го одби барањето на Србија за екстрадиција на поранешниот лидер на УЧК Рамуш Харадинај.

Претходно «
Следно »