October 26, 2020, 10:24 pm

Комбинација од чоколадо и цинк за подолг живот

Поврзано

Јапонско истражување: Koвид-19 на кожата опстојува 9 часа и 4 минути, а оваа течност го уб ива за 15 секунди…

Најновото истражување кое што го спровеле јапонските научници покажува дека коронавирусот може да опстане на човечка кожа и до...

Eвe штo вeлaт eкcпepтитe: Дaли зaтнaтиoт нoc e cимптoм нa кopoнaвиpyc?

Кога ќе поминат топлите денови, сите знаеме што најчесто следи: период на настинки и затнат нос. Но, оваа година...

Божји дар: Лековитa билkа со чудотворни моќи која расте насекаде, дури и во зима

Билката Руса е лек за многу болeсти и проблeми со кои луѓето се соочуваат секој ден. Исто така се...
- Advertisement -

Црното чоколадо е добро за здравјето, а според најновите истражувања помага и за долговечност, но само во комбинација со цинк.


Според истражувањето на група научници од Германија при универзитетот Ерланген-Нирнберг, цинкот ги активира полифенолите во чоколадото и таа реакција го штити организмот од гас што настанува како отпаден производ на клетките.

Овој отпаден гас може да ја оштети ДНК структурата на човекот, а се смета дека има клучна улога во процесот на стареење и се поврзува со појава на воспаленија што може да предизвикаат карцином и Алцхајмерова болест.

Освен чоколадото, полифенолите кои се важен антиоксиданс ги има и во чајот и кафето.

Полифенолите сами не може да го разградат овој гас, но во комбинација со цинк создаваат „мегакомплекс“.

Претходни истраживања покажале дека црното чоколадо во умерени количини може да биде здраво за срцето, а според едно истражување на Харвард, нѐ прави попаметни.

Цинкот преку храната може да го внесете преку говедско месо, кефир или јогурт, јагнешко месо, леблебија, семки од тиква, индиски ореви, пилешко месо, печурки и спанаќ.

Latest News

Kopонавирусот стави клуч на пaбовите и кaфулињата во делови од Велика Британија

Велика Британија денеска регистрира 20.890 нови случаи на kopонавирус и 102 смртни случаи, покажуваат официјалните податоци. Бројот на нови случаи...

Откриено како Сорос работи пpoтив победата на Трамп на претседателските избори

Американскиот берзански шпекулант Џорџ Сорос не сака да го остави исходот на претседателските избори во САД на 3 ноември на случајноста. За време на...

Нелоски до Шилегов: Петре, дали ти доликува со вакви изјави, да им возвраќаш на овие наши јунаци, кои го жpтвуваат својот живот за нас?

Оние кои се во први редови, во наjkритичните ситуации, се исмејани, омаловажени и понижeни од градскиот татко со изјавата: “На оној на кого му...

Мелбурн без ниту еден нов случај на ковид, животот во градот се враќа во нормала

По повеќе од четири месеци, во Мелбурн денес не се пријавени нови случаи на kоронавирус. Владата на австралиската држава Викторија објави дека од утре...

Ќе има анекс-договор меѓу Бугарија и Република Македонија пред да отпочнат преговорите?

Заменик-министерот за локална самоуправа Зоран Димитровски е оптимист дека ќе се најде решение со Бугарија и во декември ќе почнеме пристапни преговори со Европската...

More Articles Like This