КОМЕНТАР НА РУСКОТО МНР: Обидите за поткопување на угледот на Русија, се дел од стратегијата за подгревање на ситуацијата во Македонија!

Поврзано

(Видео) Нова бoмбa – Заев договора да пaднaт cyдcки предмети, „позадински комбинациите се правени со Катица, Оливер, со Радмила“

На социјалните мрежи, утринава, се појави нова аудио бомба на која може да се препознае гласот на поранешниот премиер...

Чулев од Струмица – Наредниот период ќе се гледаме често овде

Нашата држава и нашите граѓани заслужуваат носители на функции кои деноноќно ќе работат. Јас сум убеден во тоа и...

ДИК направи максимални нaпopи да се организираат бeзбeдни и транспаретни избори

Претседателот на Државната изборна комисија Оливер Деркоски на два дена пред почетокот на тридневното гласање за предвремените парламентарни избори...

Македонската редакција на германски „Дојче Веле“ минатата недела во срамен текст, се обиде да ја спинува изјавата на Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров кој пред речиси две години, најави дека има оперативни сознанија дека се работи на план за поделба на Македонија помеѓу Албанија и Бугарија. Две години подоцна, американскиот конгресмен Дана Рорабакер го потврди она што Лавров го осуди и предупредуваше дека значи голема опасност

rusko_MNR

На обидот за манипулирање со зборовите на Лавров од страна на „Дојче Веле“ кои се обидоа да ја претстават неговата изјава како „Руски план“ остар коментар испрати и официјална Москва.

Коментарот гласи:

 

[kopa_block_quote class=”e.g. kopa-blockquote-1, kopa-blockquote-2″]

„Обрнавме внимание на вознемирувачката содржина на написот објавен во македонската редакција на “Дојче Веле” во кој се прави обид на Министерот за надворешни работи на Руската Федерација, г-дин Сергеј Лавров, да му атрибуира идејата за поделба на Република Македонија која неодамна ја искажа г-дин Дејна Рорабакер. Сергеј Лавров не само не ги даваше таквите изјави, туку спротивно одлучно ги осудуваше провокациите од тој тип.

Јасно е дека оваа измислица е чиста провокација чија цел е да се поткопа угледот на Русија во Балканскиот регион, уште повеќе да ја “подгрее” ситуацијата во Македонија. При тоа грубото мешање на поранешната администрација на САД и на ЕУ во внатрешните работи на македонската држава, користење на деструктивните методи на “обоената револуција”, обидите да се наметнат шеми на формирање на власта кои и се спротивни на волјата на гласачите изразена на парламентарните избори кои се одржаа на 11 декември 2016 година кај споменатото издание не доведоа до демант. Убедени сме дека таквите пројави на крајот на краиштата водат кон поткопување на сувернитетот и територијалниот интегритет на Република Македонија.“

[/kopa_block_quote]

Актуелно

(Видео) Нова бoмбa – Заев договора да пaднaт cyдcки предмети, „позадински комбинациите се правени со Катица, Оливер, со Радмила“

На социјалните мрежи, утринава, се појави нова аудио бомба на која може да се препознае гласот на поранешниот премиер...

Мицкоски: Имаме преодна стратегија за да се справиме со здравствената и економската криза

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното интервју во емисијата Топ тема на телевизија Телма, посочи дека граѓаните ги интересира кој ќе понуди политика...

Мицкоски: Кога зборуваме за обнова пред се зборам за вредности, чесност и работа

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ во гостување во емисијата Топ Тема на телевизија Телма рече дека она што го ветува ВМРО-ДПМНЕ во програмата Обнова...

Мицкоски: Идејата едно општество за сита заврши во моментот кога ја видовме Луј Витон чантата

-Идејата да се презентира едно општество за сите заврши во моментот кога ја видовме Луј Витон чантата затоа што сфативме дека сите овие политички...

(Видео) Следете во живо: Мицкоски на средба со жителите на Делчево

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан МИцкоски оствари средва со жителите на Делчево. Следете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/872118453196327

Повеќе вести