КОМИТИТЕ- МАКЕДОНЦИТЕ, МИЛОСАВЉЕВ СО СТИХ ОД ЈА ИЗЛЕЗИ ЃУРЃО НА ИНСТАГРАМ: Емотивна средба на Милосављев со семејството

Поврзано

ВЛАДАТА ОДЛУЧИ: Кој може и натаму да работи од дома?

Хронично болните лица и родителите кои имаат деца до 10-годишна возраст или активно четврто одделение, потоа бремените жени, самохраните...

ВО АВТОБУС САМО СО МАСКА, БРЕМЕНИ И ХРОНИЧНО БОЛНИ ОСТАНУВААТ ДОМА: Ова се одлуките донесени нa денешната владина седница

Владата на Република Македонија на денешната 58-ма седница ги разгледа и ги усвои Протоколот за утврдување на процедурата за...

НАСКОРО СЕ ОТВАРААТ ГРАДИНКИТЕ?: Владата го усвои протоколот за работа на градинките во вонредна состојба

Владата на денешната седница на предлог на Министерството за труд и социјална политика го усвои протоколот за функционирање на...

До лани беше анонимен, а од 3 јуни има статус на херој и тоа во шампионско друштво со ѕвезди на кои вели дека им се восхитувал на тв. Требаше да му биде замена на Милиќ, а излезе прв голман и јунак кој му одбрани 12 топки на фаворитот број 1 за титулата и тоа само во прво полувреме.

По завршувањето на големото славје на плоштадот Македонија, еден од последните кои фалеше во автобусот на европскиот шампион беше Дејан Милосављев. Од бина се стрча право накај првиот ред на оградата и се фрли во прегратки.

Таму го чекаше беше неговата фамилија која дојде од Панчево, град на 420 км од Скопје, за да се гордее во живо со него. Дејан не се пушташе од прегратката од неговата мајка, а меѓу другите беа и татко му, како и неговата сопруга. Кај сите имаше солзи во очите од возбуда.

„Не би рекол на почеток од сезоната дека ова ќе го постигневме, дека ќе бидам голман на турнирот и да освојам ЛШ. Во Скопје дојдов како резерва за Страхиња Милиќ, но фамилијата и идната сопруга сите веруваа во мене дека имам квалитет“, истакна Дејан Милосављев.

Милосављев има само 23 години, дојде од Партизан тивко како замена за Страхиња Милиќ, но во Вардар имаше деби сезона од соништата. Доби првотимски статус и потоа нареди трофеи во домашното првенство, СЕХА и Лига на шампионите.

Семејството сигурно не е свесно за неговото остварување, а не е свесен ниту тој.

„Ова е лудница, не смеам ни на улица да излезам, сè ми делува некако нереално. Сè уште не сум присебен после феноменалниот фајнлфор во Келн. Морам да ги гледам повторно двата натпревари бидејќи не се сеќавам ниту на првите 10-15 минути, ниту на последните“

„Минатата година во Долово со помладиот брат гледав Ф4 на тв и им се восхитував на легендите. Се сеќавам кога дојдов во Вардар бев воодушевен кога влегов во соблекувалната, сè делуваше нереално, бев во друштво на легенди. Сега сум еден од нив…“

Веројатно не сме единствени кога во многу натпревари сезонава на Вардар, особено во полуфиналето против Барса, помисливме дека на голот сè уште стои незаменливиот Арпад Штербик.

Дејан и неговите треба да бидат екстремно горди. Вардар стана европски првак, а младото момче од Панчево успеа да го замени октоподот. Плус за една сезона успеа и да се поврзе и со Комитите кои ги поздрави на ваков начин.

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести