Конгресменот кој заговараше поделба на Македонија изгуби на изборите во САД

Поврзано

БРОЈОТ НА ЗAРАЗЕНИ НАДМИНА 100 000: Чиле станува ново жариште во Јужна Амeрика

Бројот на заразени со коронавирус во Чиле надмина 100.000, покажуваат денеска податоците од универзитетот Џон Хопкинс. Повеќе од 1.100 луѓе...

НЕМА ЛАБАВО СО ПУТИН: На напад на конвенционално оружје, Русија ќе возврати со нуклеарно

Рускиот претседател Владимир Путин донесе уредба, со која се утврдува дека руската војска може да употреби нуклеарно оружје како...

ИМА НАДЕЖ: Откриено кога најрано да се очекува вакцината против коронавирусот

Директорката на американската Воена програма за истражување на заразни болести Венди Самсонс-Џексон, денеска изјави дека е разумно да се...

Американскиот републикански конгресмен Дејна Рорабакер, кој за македонската јавност стана познат по скандалозната изјава дека Македонија е нефукционална држава и треба да се подели, не беше реизбран за член на Претставничкиот дом на САД во неговиот изборен округ во Калифорнија.

Во округот Оринџ, каде Рорабакер беше избиран за член на Претставничкиот дом уште од 90-те години на минатиот век, на изборите во вторникот со тесна разлика победи неговиот демократски портивкандидат Харли Роуда.

Рејтингот на Рорабакер, познат како „омилениот конгресмен на Путин“ се намали откако тој лани гласаше за укинување на здравствено осигурување, усвоено од претходникот на претседателот Доналд Трамп, Барак Обама, познато како „Обамакер“

Рорабакер, кој е член на Претставничкиот дом е повеќе од 20 години, е познат како едниствениот член во Конгресот кој отворено ја критикува антируската политика на САД.

Во март 2014 година, тој и уште 18 други конгресмени гласаа против санкциите кон Русија поради руската анексија на Крим. Рорабакер во 2012 лобираше и против донесувањето на Законот „Магнитски“, законски проект кој ги санкционира руските олигарси и високи државни службеници за кршење на човековите права во Русија.

Неколку пати беше дел од групи на американски законодавци кои одеа во посета на Москва.

Поради неговите проруски ставови, Рорабакер, кој беше претседател на Поткомитетот на конгресниот Комитет за надворешни работи за Европа и Евроазија, лани беше сослушан и од специјалниот обвинител Роберт Малер за наводната руска вмешаност во претседателските избори во 2016 година.

Во Македонија тој стана познат по изјава дадена лани за албанската телевизија „Визија Плус“ дека нашата земја е нефункционална држава и треба да се подели помеѓу Косово и Бугарија.

По низата реакции од министерствата за надворешни работи на Македонија и Бугарија, како и од Европската Унија и од официјален Вашингтон, тој го измени својот исказ, велејќи дека Македонија треба да опстои, но да се подели на два дела по теркот на поранешна Чехословачка.

Актуелно

НЕ СЕ 67 ТУКУ 76 НОЗАРАЗЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА: Дури 52 се од Скопје!

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 885 тестирања, а регистрирани се 76 нови случаи...

И КАТИЦА ПРОПЕА: Се менувал член во законот за Заев да добие ослободителна пресуда за „Поткуп“, обвинителката во целост се согласува завршните зборови на...

Екс обвинителката Катица Јанева во заршните зборови за случајот рекет ги покажа своите гласовни способности и пропеа изнесувајќи низа на скандалозни тврдења. Јанева во своето...

(Видео) ПОЧНА ГРАЃАНСКАТА ВОЈНА ВО АМЕРИКА?!: „Падна Рим“, им се удри ли нивниот камен од глава?!

Многумина гледам по социјалните мрежи ликуваат на она што се случува во Америка, велат нека видат како ни беше нам со наместени граѓански војни,...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА: Вилма не ме мрази туку ми љубомори, ама ако нека пукне

Дека е прљав играч, дека е злобен може да кажам. Орце се заебал, мене не можеше да ме купи. Може некој друг може да...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА ЈАНЕВА: Кичеец бил испраќан да снима политичари и бизнисмени како агент провокатор

Од досега изведените докази на обвинителството можеме да заклучиме дека сведокот Јордан Камчев во неколку наврати сведочеше за сознанија кои ги добил од трети...

Повеќе вести