КОНЕВСКИ ЧЕКА РЕАКЦИЈА ОД МВР: Пријави ФБ страна која шири лаги и клевети, бара МВР да ги пронајде манипулаторите на јавноста

Поврзано

ОД ПОНЕДЕЛНИК: Започнува летно сметање на работното време на паркинзите на „Градски паркинг“

Од понеделник 1 јуни 2020 година почнува летното сметање на работното време на сите јавни површини наменети за паркирање...

ИЗВЕСТУВАЊЕ ОД ЈП „ВОДОВОД И КАНАЛИЗАЦИЈА“: Утре без вода дел од Автокоманда

Поради изведување водоводен приклучок Ф-150 на ул. „Габреш“ број 6, утре без вода ќе бидат корисниците од улица „Ташко...

СИТУАЦИЈАТА Е „ПОД КОНТРОЛА“: 14 од новозaболeните се од овие скопски општини

Од денешните 14 новозаболени во Скопје, шест се во Бутел, два во Чаир, еден во Карпош, Кисела Вода, Студеничани,...

Градоначалникот на Општина Аеродром, Ивица Коневски, вчера по вторпат испрати пријава до министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, со барање да се пронајдат и санкционираат администраторите и одговорните од фејсбук страницата на „СТОП за Вмро-Дпмне во Аеродром“ за повторно и континуирано објавување текстови со навредлива и клеветничка содржина, соопштуваат од општината.

-Со содржината на тој профил, како и други слични портали и интернет страници, како што се наведува во пријавата, се манипулира јавноста и се изнесуваат невистини и лаги за работата на градоначалникот и на Општина Аеродром како институција, информираат од општината.

Од МВР како државен орган за внатрешни работи се бара веднаш да пристапи кон оперативни дејствија за пронаоѓање на администраторите, нивно идентификување и преземање соодветни мерки спрема нив, согласно позитивните законски прописи.

„Со оглед на тоа што ова не е прв случај од овој профил да се изнесуваат лаги и невистини и да се дискредитира мојата личност, очекувам од Ваша страна во најбрз можен рок да се преземат сите неопходни дејствија за пронаоѓање на одговорните. Во спротивно ќе сметам дека ги штитите сторителите“, се вели во дописот до МВР од градоначалникот Коневски, кој изразува сомнеж дека зад досегашното неангажирање на МВР стои раководството на СДСМ што директно стои зад овие портали и континуирано шири невистини, цел да ја манипулира јавноста со лаги и дезинформации во пресрет на локалните избори.

Оттаму, Општина Аеродром јавно го повикува раководството на МВР да каже дали по повторната пријава ќе преземе мерки против ваквите девијантни појави или ќе продолжи да ги штити манипулаторите на јавноста!

 

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести