September 29, 2020, 5:00 pm

Конечно добри вести, има можност Македонија да игра на светското првентсво во Египет

Поврзано

Меган Маркл и принцот Хари снимаат свое реално шоу: Камерите ќе ги следат во следните 3 месеци

Изворот открива дека двојката потпишала договор со стриминг сервисот „Нетфликс“ вреден 112 милиони фунти (над 120 милиони евра). – Можеби...

Девојката која се разбуди од кома поради гласот на Тоти – го запозна својот идол

Една млада девојка која игра за Лацио се разбуди од кома по девет месеци благодарение на видео-порака на Франческо...

Се огласи Пандев за состојбата со коронавирусот во клубот

Вечерва излезе веста за хаосот со Ковид-19 во екипата на Џенова. Имено, во Џенова се потврдени дури 14 случаи (8...
- Advertisement -

Македонија остана без вајлд-карта минатиот месец за настап на Светското првенство (СП), кое треба да се одржи во Египет, откако ИХФ им ги додели на Полска и Русија, но сега се отвара нова шанса за македонските ракометари да се појават на големото натпреварување.

Мексико нема да ги одржи квалификациите на Северна Америка и Карибите кои требаше да го дадат 31. учесник на Мундијалот во Египет, а причина за тоа е ситуацијата со коронавирусот, па се поставува прашањето кој ќе го добие нивното место на натпреварувањето.

Останаа уште два патници на Мундијалот, кои беа наменети за победниците на квалификационите турнири во Јужна и Централна Америка, како и во Северна Америка и Карибите.

Ова отвора можност ИХФ да го додели местото на некоја од тие селекции по систем на вајлд-карта или нова шанса можеби ќе добијат Македонија, Србија и Црна Гора, кои неуспешно аплицираа во трката со Полска и Русија.

Latest News

(Видео) Пaнки конечно се огласи за вмешаноста во мрежа која kpaдела податоци од банкомати

Пред само неколку месеци во јавноста се прошири веста дека Сашо Каимовски Панки бил уапceн на граничниот премин Евзони...

Италија ќе ја продолжи вонрeдната состојба

Италија најверојатно ќе ја продолжи вонредната состојба за да помогне kpизата со кopонавирусот да се држи под контрола, бидејќи Владата се обидува да избeгне...

Фетаи објасни зошто го повлекла обвинeниeто против Рангелова

Oва обвинeние е поднесено во скаратена постапка, а во скратена постапка не постои обврска Јавниот oбвинител да ги испитува двете страни туку oбвинeнието беше...

Пyкaње во близина на кacарната „Илинден“

Синоќа во 19.15 часот во Полициската станица Карпош, од касарната „Илинден“ било пријавено дека на околу 100 метри од касарната во правец кон бул.„Словенија“...

Почнуваат со работа игротеките

На денешната седница Владата го усвои и протоколот за работа на игротеките во услови на eпидемија со КОВИД-19 и прeпорача cтрого почитување на мерките...

More Articles Like This