October 18, 2021, 1:47 am

Конкуренцијата yдpи по руската вакцина

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Конкурентни компании и некои политички сили се обидуваат да спречат регистрација на вакцината „Спутник V“ во многу земји, изјави директорот на Рускиот фонд за директни инвестиции (РФПИ), Кирил Дмитриев. Тој додаде дека се планираат и акции против вакцината.

„Секое одобрување вакцина е голема работа, бидејќи има многу други конкурентски компании, политички сили кои се обидуваат да спречат регистрација на вакцината од неколку страни. „Таквиот резултат, како што е регистрацијата во 27 земји, е резултат на активна и моќна тимска работа“, рече Дмитријев во телевизиското шоу „Русија 24“.

Според него, РФПИ има информација дека се планираат активности против вакцината „Спутник ние“ (Спутник В) во повеќе земји.

„Без оглед на тоа, ние одиме напред и сигурни сме дека Спутник V е една од најпознатите вакцини во светот“, посочи тој.

Дмитријев додаде дека претставниците на фондот разговараат со многу земји за одобрување на руската вакцина .

Претходно, Казахстан ја одобри употребата на вакцината Спутник V, со што стана 27-та земја што го дозволи тоа.

Да потсетиме, вакцината „Спутник V“ произведена од Институтот за научно истражување „Гамалеја“ во соработка со рускиот фонд за директни инвестиции на 11 август доби потврда за регистрација од Министерството за здравство на Русија, со што стана првата регистрирана вакцина против коронавирус во светот.

На 2 февруари, британското научно списание „Лансет“ ги објави резултатите од третата фаза на клинички испитувања на руската вакцина против ковид, каде беше утврдено дека е една од најбезбедните и најефикасните во светот.

Latest News

Целосно обработени податоците од Градско, Дојран, Лозово, Росоман и Центар Жупа, ова се резултатите

На веб-страницата на Државната изборна комисија објавени се првичните резултати од пет општини каде се обработени 100 отсто од...

More Articles Like This