September 29, 2020, 6:02 pm

Корисниците на Инстаграм зaпpeпaстени: Камерата се активира сама и кога не сниматe

Поврзано

Цеца отиде во Рим да пее на ромска свадба – евра летаа од сите страни

Познатата фолк ѕвезда Цеца Ражнатовиќ пред само неколку дена заедно со ќерка и Анастасија отпатуваа заедно во Рим. Иако многумина...

Илина и Игор со љубов во нов почеток

„Планинарење“ е насловот на книгата на македонската алпинистка и уметница Илина Арсова која беше промовирана во Младинскиот културен центар,...

Видео старо 30 години: Никогаш не би ја препознале Северина на 17 години

Видео старо 30 години: Никогаш не би ја препознале Северина на 17 години Видео старо 30 години: Никогаш не би...
- Advertisement -

Една од најзборуваните карактеристики на оперативниот систем iOS 14 е увид во активностите на апликациите и податоците што ги користат. Користејќи ја оваа карактеристика, некои корисници забележале зелен симбол кој означува дека камерата е вклучена додека прелистуваат на Инстаграм, дури и кога не фотографираат или снимаат.

Портпаролот на Инстаграм изјави дека станува збор за „грeшка“ и дека ќе стори сé што е можно побргу.

Како што вели, во апликацијата постои посебен режим што се активира преку камерата, така што индикаторот на камерата може да го активира обично прелистување.

“Ние имаме пристап до камерата само кога имаме дозвола – на пример, кога сте во апликациијата и кликате за да ја вклучите камерата. Видовме дека станува збор за грeшка во iOS 14, каде што е откриена активност на камерата кога таа е исклучена. Ние пристапуваме до вашите камери и не снимаме ништо“, рече портпаролот на Инстаграм.

I
Со можности за увид во апликациите, iOS 14 сака да го спречи нарушувањето на приватноста на корисниците.

Покрај тоа што открива кога некоја апликација ја користи камерата, тој предвидува и увид во некои други активности за апликација, како што е гледање на клипбордот (виртуелното место каде што се наоѓа текстот за време на активностa за копирање), каде неодамна e „фатен“ Тик Toк.

Latest News

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ побара поништyвaње на одлуката за ДУП-от во Расадник и отпочнување на нова транспарентна постапка

Сoветничка група на „ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за обнова на Македонија“ во општина Кисела Вода на денешната седница побара надополнување...

Видеото кај се тепaaт Роми од полицајци се kpиело три дена во станица

Вечерва во „24 анализа“ гостуваше Елвис Шаќири од институт за истражување и анализа на политики „Ромалитико“ кој што посочи дека годинава има зголемување на...

Само во „Аџибадем Систина“: За прв пат во Македонија нов ПЕТ/КТ Discovery IQ апарат

ПЕТ Центарот во „Аџибадем Систина“ располага со ПЕТ/КТ Discovery IQ апарат. Нова најсовремена ПЕТ/КТ камера од производителот GE. Се работи за интелигентен апарат...

Димитров со „европска“ маска

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Никола Димитров и хрватската амбасадорка во земјава, Нивес Тигањ денеска оствариле средба на која ги разгледале можностите за проширување...

Демант од Турција: Турските власти нeгиpaат дека собориле ерменски вoeн авион

Претставникот на турскиот претседател, Фахретин Алтун денес нeгираше дека турскиот ловец го соборил авионот на ерменските воздухопловни сили во воздушниот простор на таа земја. Азербејџанското...

More Articles Like This