Коронавирусот го имало пред 7 години, но се држело во тајност?

Поврзано

Ердоган ја „затвори славината“ и ocyди на жед милиони луѓе што живеат по течението на Еуфрат

Еуфрат е една од двете најважни реки во југозападна Азија. Од Турција тече преку Сирија до Ирак и се...

Руски научници откриваат кои средства за дeзинфекција го yбиваат кopонавирусот

Секое средство за дезинфекција го уништува кopонавирусот, изјави денеска директорката на Федералната служба за фитосанитарна супервизија на Русија (Роспотребнадзор),...

Сопствениците на базени во Косово ќе ја блokираат границата со Албанија ако не им се дозволи да работат

Сопствениците на базени за капење во Косово се зakaнија дека ќе ја блokираат границата со Албанија, доколку косовската влада...
- Advertisement -

Истрага открила дека коронавирусот постоел пред седум години, кога рудари кои работеле во рудник полн со лилјаци и стаорци во Кина се рзаболеле, а примероци биле испратени во лабараторија во Вухан, пишува Читај.мк

Кинеските научници откриле вирус сличен на Ковид-19 пред седум години, но тие наводно молчеле за тоа пред избувнувањето на пандемијата, пренесуваат странските медиуми.

Истрагата „Сандеј тајмс“ наведува дека вирусот најблизу до новиот коронавирус е откриен во напуштен рудник во 2013 година, а примерокот е однесен во лабораторијата за вирусологија во Вухан.

Пронајден е во рудник за бакар со лилјаци и стаорци во југозападна Кина.

Наводно, шест мажи се разболеле во 2013 година со висока температура, кашлица и пневмонија откако работеле во рудник, а двајца починале.

Останатите четири беа тестирани и се покажа дека се позитивни за антитела на коронавирус.

Светската здравствена организација (СЗО) изврши притисок врз Кина да ги испита тврдењата дека вирусот би можел да „протече“ од лабораторија во Вухан.

Патем, Институтот е најголемата лабораторија за заразни болести во светот и наводно извршил експеримент со висок ризик во обид да открие што може да предизвика пандемија, пренесуваат странските медиуми.

The Sunday Times пишува дека стотици примероци од коронавирус биле собрани од оддалечените делови на Кина и биле вратени во градот за тестирање.

Сепак, институтот Вухан вели дека овие експерименти биле одложени затоа што не биле доволно блиску до САРС.

Latest News

Ердоган ја „затвори славината“ и ocyди на жед милиони луѓе што живеат по течението на Еуфрат

Еуфрат е една од двете најважни реки во југозападна Азија. Од Турција тече преку Сирија до Ирак и се...

Пpoтести во Белград, дeмонстранти фрлaa со јајца и домати врз зградата на Народното собрание

Учесниците на пpoтестот фрлaa со јајца и домати врз зградата на Народното собрание на Србија, кога видоа дека пратениците излегуваат од зградата. Полицијата се обиде...

(Видео) Запленет имот и две телевизии на албански медиумски магнат поради трговија со дpoга

Албанските обвинитeли заплениле огромни средства што му припаѓале на бизнисмен и медиумски магнат, оcoмничен за изградба на неговата империја од трговија со дpoга. Специјалното јавно...

Руски научници откриваат кои средства за дeзинфекција го yбиваат кopонавирусот

Секое средство за дезинфекција го уништува кopонавирусот, изјави денеска директорката на Федералната служба за фитосанитарна супервизија на Русија (Роспотребнадзор), Ана Попова. „Секое средство за дезинфекција...

(Видео) Порака која ја крена Македонија на нозе: Кажи Северна бе овцо

Се чини Македонија го помина најтешкиот Илинден во својата понова историја, а можеби од памтивек. Граѓаните на Мечкин камен велат дека атмосферата била како...

More Articles Like This