October 23, 2020, 12:35 am

Коронавирусот мутира и станува сѐ поотпорен на мерките за заштита

Поврзано

Hoж во грб на САД: Можен вoeн сојуз меѓу Русија и Кина

На Русија не и треба вoeн сојуз со Кина, но теоретски е можно да се замисли такво нешто, рече...

Трамп со порака до Србија и Косово

Рајан Тали им ја пренесе на другите учесници на Белградскиот безбедносен форум пораката на американскиот претседател Доналд Трамп до...

Пaпaтa пoддpжyвa иcтoпoлови бpaкови: Тиe ce бoжjи дeцa, имaaт пpaво на ceмejство

Поглаварот на Римокатоличката црква, Франциск е првиот папа кој ги поддржа истополовите граѓански партнерски заедници. Папата Франциск во документарниот филм...
- Advertisement -

Новиот коронавирус мутирал од првичната нишка и сега се смета за позаразен, според научниците од Методистичката Болница во Хјустон.

Студијата, која се уште не е рецензирана но е објавена на „МедРиксв“, не пронајде посмртоносна мутација на вирусот. Сите вируси мутираат, но најчесто мутациите се незначителни.

Според авторот на студијата Џејмс Музер, САРС-КоВ-2 е релативно стабилен вриус, но поради широко распространетата трансмисија во САД, постојат неограничени можности за негова мутација во вирус со посмртоносни карактеристики.

За студијата, научниците успеале да секвенцираат гени од 5.085 нишки на корона вирусот во Хјустон, Тексас. Примероците се земени од првичните заразазувања, а потоа од секој „заразувачки бран“ следствено.

Научниците, пренесува „Нешнл Интерест“, го пронашле и протеинот заслужен за „зголемената трансмисија и инфективност“, а мутацијата е позната како Д614Г, која алтерира и која е одговорна за појавата на протеинот заслужен за изгледот на коронавирусот – круна.

Индивидуите кои ги носат овие мутирани нишки на вирусот, е докажано дека имаат поголем вирален капацитет во носната шуплина и во грлото, стои во истражувањето, пренесува „Нешнл Интерест“.

Дејвид Моренс, виролог во Националниот Институт за Алергија и Инфективни Болести, нотира дека податоците упатуваат на силна можност дека коронавирусот во меѓувреме станува попренослив, а ова може да предизвика и „имликации врз нашата можност да ја контролираме пандемијата“.

Моренс додава дека вирусот може потенцијално да мутира како одговор – преку различни мутации – на мерките за заштита на јавното здравје, како носење на заштитни маски и социјална дистанца.

Latest News

Македонофoб и бугарофoб поставен за директор на Управата за развој и унапредување на јазиците, инаку кум на Српче

Владата денеска ја разреши од должноста Славица Тодорова, директор на Управата за развој и унапредување на образованието на јазиците...

Полицијата пpekина свадба со 200 гости во Арачиново

Вечерва околу 21:30 полициски службеници и пазарната инспекција прекинале свадба во угостителски објект во с.Арачиново, дознава Канал5. Во објектот затекнати се околу 200 лица, а...

Косово втор ден без cмpтeн случај од ковид-19

Втор ден по ред во Косово не е забележан ниеден dмpтен случај на зaрaзен од Ковид-19, така што бројот на жpтви на епидемијата останува...

(Видео) Каракачанов со дрзok коментар му одговори на дeмонcтрaнт кој побара ocтавка од него

Ти може да не си ја сакаш мајка ти, со овие зборови вицепремиерот и министер за одбрaна на Бугарија, Красимир Каракачанов, му се обрати...

Словенија воведува нajcтроги мерки по алapмантната бројка на новозaболeни

Словенија од сабота ќе воведе нови рecтриктивни мерки за спрeчување на ширењето на кopонавирусот меѓу населението. Премиерот Јанез Јанша денеска најави зaтворање на сета...

More Articles Like This