August 12, 2020, 1:18 pm

Косово воведува полициски час во градовите со голем број зaразени со Ковид-19

Поврзано

Bo Сaрaевo yaпceни 17 пoлицajци пopaди cтoтинa kpивични дeлa

Во Сараево се уапсени 17 сообраќајни полицајци под сомнение дека примале мито. Тие се осомничени дека во последните неколку...

Нajгoлeм пpoцeнт од нoвoзaбoлeнитe и cмpтнитe cлyчaи имaaт кoмopбидитeти или ce нaд 60 гoдини

25,9 отсто од новозаболените со Ковид-19 и во периодот од 3 до 9 август се лица на возраст над...

(Фото+Видео) Cитe поглeди свpтeни кон неа, ова е ќерката на Пyтин која ја пpими првата вakцина пpoтив кopонавирусот

Откако рускиот претседател Владимир Путин соопшти дека една од негвите ќерки ја тестирала на себе вakцината против kopoнавиpycoт, јавноста...
- Advertisement -

Властите во Приштина повторно ќе воведат полициски час во градовите со голем број заразени со вирусот корона, рече премиерот на Косово, Авдулах Хоти, на Фејсбук

Спроведувањето на новите мерки започнува утре. Засега, овие мерки ќе се однесуваат на градови како Приштина, Призрен, Феризај и Вуштри, каде забраната за движење ќе биде во сила во периодот од 21 часот до 5 часот наутро, јавува Танјуг.

Хоти прецизираше дека работата на ресторанот во периодот кога е дозволено движење на граѓаните ќе биде ограничена само на услуга и испорака на отворено.

Хоти исто така рече дека ќе бидат обезбедени поголем број тестови, ќе бидат утврдени приоритети за тоа кој ќе се тестира, но и дека ќе се забрза постапката за набавка на уреди за тестирање, така што примероците за околу 500 тестирани се обработуваат на дневна основа во Косово и Метохија. коронавирусот.

Планирана е и целосна реорганизација на клиниките на Универзитетскиот клинички центар, како и ставање на располагање на приватни болници.

Latest News

Бoнбoна бизниc: Пoкaчyвaњeто на стpyјата е за личнo бoгaтeње на Зaeви?

Покачувањето на струјата е директен удар врз граѓаните на Република Македонија кои повторно се изманипулирани од Зоран Заев и...

Тacевски му влeзe со kлизaчи на Зaeв: He тe yценyвaaт caмо Aлбaнците, бeз Axмети влaдa нe cмeeш да напpaвиш

Актерот Сашо Тасевски испрати порака до Зоран Заев дека не е уценуван само од Албанците и оти ќе прифати се што ќе побара Али...

Не дочека да дојде ни петок, Пендаровски утре ќе му го додели мандатот на Заев?

Шефот на државата утре на пладне ќе гододели мандатот за составување на Влада, откриваат извори за Сител. Одлуката на Пендаровски тоа да го направи...

Нaд илjaдa пpивeдeни и 50 пoвpeдeни во дeмoнcтpaциитe во Бeлopycиja

Повеќе од 50 лица се повредени во синоќешните протести во Белорусија, соопшти Министерството за здравство. -Синоќа 51 лице е повредено и е примено во ургентни...

Села и Гаши се пишмaни ја прифaтиja поканата на Axмети, Зaeв извиcи

– Алијансата за Албанците и Алтернатива ја прифатија поканата од лидерот на ДУИ Али Ахмети за зедничка средба со лидерите на партиите од...

More Articles Like This