КОСОВО ГИ РАСИПА ЕВРОПСКИТЕ ЧАСОВНИЦИ: Часовниците во Европа доцнат поради Косово

Поврзано

Над 300.000 зaрaзeни лицa со Koвид-19 во Шпанија

Бројот на заразени од новиот коронавирус во Шпанија денеска ја надмина психолошката граница од 300.000, додека регионалните влади се...

Виена „најзелен“ град на светот, на секои 18 дена никнува нов парк во градот

Во последните 10 години преуредени и новоизградени се 65 хектари паркови. Градот со најдобар квалитет за живот оваа година...

Захарова: Се прави спектакл од уапсените Руси во Минск

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, ја коментираше ситуацијата во врска со Русите уaпсени во Минск,...
- Advertisement -

Веќе неколку недели, дигиталните часовници во Европа доцнат. Неочекуваниот извор на проблемот се Косово и Србија, чии оператори на електричната мрежа не можат да се договорат.

Радио часовниците и тајмерите на микробранови и рерните во последниве неколку недели во Европа доцнат. Причината е проблемот во координацијата помеѓу операторите на електричните мрежи на Косово и Србија.

Од средината на јануари енергетските компании во Косово и Србија не можат да ги балансираат своите електрични. Според мрежните кодови на Европската мрежа на оператори за пренос на електрична енергија (ЕНТСО-Е), тие се обврзани да одржуваат средна фреквенција од 50 херци (осцилации во секунда) и да си помогнат меѓусебно ако е потребно.

Но, во реалноста, просечната фреквенција беше помала во поголемиот дел од новата година. Причината е фактот што операторите не разговараа едни со други. Ова резултираше со дефицити на моќта во поголемата регионална контролна област Србија, Македонија и Црна Гора, исто така позната како ” SSM Блок “.

Сè на сè, отстапувањата на фреквенцијата изнесува 113 гигават часови (GWh) во изгубената енергија. Тоа е приближно дневното производство електрана со поголем обем која работи со кафеав јаглен .

Постојат 36 земји членки во ЕНТСО-Е со меѓусебно поврзани мрежи, од Шпанија до Норвешка и од Турција до Британските острови. Неодамнешните намалувања на фреквенциите погодија 25 од земјите-членки.

Ова резултираше со ситуација во која часовниците, кои се зависни од електричната мрежа, како што се радио часовниците или радија што се вградени во домашните апарати, како што се печки или стерео системи, доцнат . Од појавата на проблемот во јануари часовниците доцнат околу шест минути.

Latest News

Тpaгедија во Скопје, пронајдена мpтва жена, телото предадено на обдykција

На 04.08.2020 во 15.05 часот во СВР Скопје, од лекар од Итна медицинска помош било пријавено дека околу 12.40...

Пocкапувањето на стpyјата требало да биде дури 25 проценти!

Првиот човек на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимовски ги отфрла обвинувањата за новото 7,4 % зголемување на цената на струјата. Тој за Канал 5,...

Зaпaлен автомобил во Скопје, од пожaрот зафатени уште две возила

На 05.08.2020 во 02.41 часот во СВР Скопје било пријавено дека на паркинг просторот од бул.„Партизански одреди“ со ул.„Есперанто“, во населба „Порта Влае“,...

Медиумски бojкот за Зоран Заев ако не се извини на медиумите и новинарите

Македонската асоцијација на новинари (МАН) најостро го осудува јавниот настап на претседателот на СДСМ, кој на прес конференција етикетираше новинари со што повторно се...

Отпимистички прогнози за вакцината, еве кога се очекува да биде готова

Вакцина против коронавирусот ќе биде достапна во 2020 и 2021 година, изјави водечкиот советник за пандемија на Владата на Велика Британија за Би-Би-Си. Џереми Фарар,...

More Articles Like This