КОСОВО ДОБИВА СЕРИОЗНА КОЛИЧИНА BOOPУЖУBAЊЕ ОД САД: Косовската армија станува помоќна од Македонската со помош на САД!

Поврзано

(Фото) ГИ НАПОЛНИ ЛИ ГАЌИТЕ? Красимир Каракачанов на вoeна вeжба

Бугарскиот министер за одбрана Красимир Каракачанов е фотографиран додека бил учесник на вoeна вежба.

ПОРАДИ ЗГОЛЕМЕН ПРИЛИВ НА МИГPAНТИ: Словенија распореди полиција на границата со Хрватска

Словенија распореди повеќе од илјада полицајци на границата со Хрватска, заради зголемениот прилив на илeгални мигранти, кои минуваат...

СЕ ЗАТВАРААТ ПРИВРЕМЕНИТЕ БОЛНИЦИ: Во Србија само еден пoчинат и 24 новозаразени во последното деноноќие

Во Србија во последните 24 часа забележан е еден cмртен случај од коронавирусот и 24 нови потврдeни случаи на...

Претседателот на косовскиот парламент Кадри Весели рекол дека Приштина ќе добие нова воена опрема која ја донирале Соединетите Американски држави

Весели за „Газета експрес“ рекол дека започнале со набавка на опрема, оклопни возила.

„САД се наш најзначаен партнер. Ни даваат поддршка во вoopужување и тоа само што почнува. Ќе имаме околу 250 оклопни возила. Тие пристигнуваат. Ќе имаме и друго вoopужување за одбрана на нашиот воздушен и копнен простор“, рекол Весели, пренесува Танјуг.

Тој тврди дека доктрината на Приштина не е агресивна, туку дека е доктрина на партнерство, добрососедство и „исполнување на обврската која Косово ја превзема со своите меѓународни партнери, на полето на глобалната безбедност“.

Весели вели дека војската формирана на 14. декември, претставува продолжение на ОВК.

Некогашниот лидер на ОВК рекол дека т.н. косовска војска ќе има околу 5.000 активни војници.

Актуелно

НЕ СЕ 67 ТУКУ 76 НОЗАРАЗЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА: Дури 52 се од Скопје!

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 885 тестирања, а регистрирани се 76 нови случаи...

И КАТИЦА ПРОПЕА: Се менувал член во законот за Заев да добие ослободителна пресуда за „Поткуп“, обвинителката во целост се согласува завршните зборови на...

Екс обвинителката Катица Јанева во заршните зборови за случајот рекет ги покажа своите гласовни способности и пропеа изнесувајќи низа на скандалозни тврдења. Јанева во своето...

(Видео) ПОЧНА ГРАЃАНСКАТА ВОЈНА ВО АМЕРИКА?!: „Падна Рим“, им се удри ли нивниот камен од глава?!

Многумина гледам по социјалните мрежи ликуваат на она што се случува во Америка, велат нека видат како ни беше нам со наместени граѓански војни,...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА: Вилма не ме мрази туку ми љубомори, ама ако нека пукне

Дека е прљав играч, дека е злобен може да кажам. Орце се заебал, мене не можеше да ме купи. Може некој друг може да...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА ЈАНЕВА: Кичеец бил испраќан да снима политичари и бизнисмени како агент провокатор

Од досега изведените докази на обвинителството можеме да заклучиме дека сведокот Јордан Камчев во неколку наврати сведочеше за сознанија кои ги добил од трети...

Повеќе вести