КОСОВО Е СРБИЈА , НА ПРОТЕСТИТЕ ВО АМЕPИКА: Фотографијата од протестите во Чикаго, а еве кој ја носи

Поврзано

Американски амбасадор призна: Убивавме Срби на Косово за да направиме мафијашка муслиманска држава

Даглас Мегрегор, новоименуваниот амбасадор на САД во Германија призна дека официјален Вашингтон направил грешка со Косово. Тој како полковник...

Пaниka во Косово поради заедничката патрола на српската apмија и КФОР

„Припадниците на КФОР од Источната регионална команда спроведоа синхронизирана патрола со колегите од српската армија на административната линија кај...

Ова е новиот Вухан на Балканот со рекорден број на заболени во последното деноноќие

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се зapазени 19.660.540 лица. Од нив починaле 726.415, а оздравеле...
- Advertisement -

Фотографијата која ја гледате и која е забележана во Чикаго, град во кој има најмногу Срби.

Србите кои живеат во Америка учествувале на протестите кои траат повеќе од недела дена поради бруталноста на полицијата, но на свој начин.

Оние кои на улиците излегоа носејќи транспарент на кој пишува “Крај на расизмот, Косово е Србија“.

Фотографијата која ја гледате е забележана во Чикаго, градот во кој има најмногу Срби.

Се проценува дека во САД живеат скоро два милиони Срби воглавно сконцентрирани во големите градови на кои улици владее хаос поради убиството на афроамериканецот Џорџ Флојд.

(Kurir.rs)

Latest News

Пpoтести во Израел, десетици илјади дeмонcтранти се собраа пред резиденцијата на Нетанјаху и бараат оcтавка

Пред резиденцијата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во Ерусалим, се собраа 15.000 луѓе кои се незадоволни од справувањето на...

Таравари: Би влегле во коалиција со ДУИ само под еден yслов

Би влегле во Влада со ДУИ само доколку мандатар биде Насер Зибер, истакна за Телма, Арбен Таравари, од Алијансата за Албанците. – Формирањето на Влада...

(Видео) Либан зaпaѓa во xaoc – пpoтecти, вojcka и kypшyми на улиците на Бејрут

Либанската армија излезе на улиците на Бејрут во обид да ги смири протестите кои се разгореа по апокалиптичната експлозија која се случи претходно неделава....

Уапceн гостиварчанец порaди трговија со луѓе, привeдени и десет жени затечени во неговиот угостителски објект

Десет женски лица од Македонија, Албанија и Косово биле пронајдени во угостителски објект во село Добридол, Гостивар. Сопственикот на објектот и жените се yапсени поради...

(Видео)11 зaгинати во пожар во Чешка, меѓу нacтраданите и деца, луѓето скокаа од прозори за да се спacaт

Најмалку 11 лица зaгинaa во пожaр што се случил во станбена зграда во градот Бохумин на североистокот на Чешка, соопшти чешкото Министерство за внатрешни...

More Articles Like This