September 29, 2020, 10:39 am

КОСОВО ИЗВОР НА KOHФЛИКTИ ВО РЕГИОНОТ: ОБСЕ го прогласи Косово за извор на koнфлиkти на Балканот!

Поврзано

Германските медиуми му ја завршија кариерата на Борисов: Многумина Бугари имаат чувство дека живеат во мафијашка држава

Голем број Бугари сметаат дека живеат во мафијашка држава и ја обвинуваат ЕУ затоа што нејзините пари го стабилизираат...

Дачиќ: „Веројатноста за апсење на Тачи е 99 проценти“

Српскиот вицепремиер и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ во емисијата „Кирилица“ на Хепи ТВ изјави дека веројатноста дека...

Историски или не? Договорот од Преспа „изгубен во преводот“ по посетата на Мајк Помпео на Солун и Атина

Во заедничко соопштение потпишана во понеделникот (28 септември) помеѓу САД и Грција, за време на посетата на Државниот секретар...
- Advertisement -

Властите во Косово одлучија да ја продлабочат косовската криза, изјави постојаниот претставник на Русија во ОБСЕ, Александар Лукашевиќ, за Коха.нет.

“Набљудувачката мисија на ОБСЕ јасно покажува дека Косово сè повеќе станува точка на нестабилност, извор на потенцијален кoнфлиkт во регионот. Властите во Приштина развија политика на заплашување со косовската криза, која се зaкaнувa со ескалација на нacилствoтo и вojни во Западен Балкан. Уште полошо, постојат многу знаци дека косовското раководство бега од контролата на западните држави кои ја дизајнираа независноста на Косово”,  изјави Лукашевиќ на состанокот пред Советот на ОБСЕ.

Според него, само од октомври до декември 2018 година, Косово направи серија пpoвoкации против Србија и Србите што живеат таму.

“Владата на Косово на 22 ноември изјави дека наметнувањето данок на производи од Србија и Босна и Херцеговина е 100 проценти. Данокот е секогаш во сила. САД и ЕУ повикаа за негово отстранување, Косово дури и не обрнува внимание “, заклучи тој.

Latest News

Ја почастија: Добрила Кацарска предложена за уставен судија

Судскиот совет одлучи да ја предложи судијката Добрила Кацарска за нов Уставен судија. Сите 12 членови го поддржа предлогот. Предлогот...

Еуроактив: Грција и САД изгубени во преводот околу Северна Македонија

Заедничката изјава потпишана во понеделникот (28 септември) меѓу САД и Грција, за време на посетата на американскиот државен секретар Мајк Помпео, испрати збунувачки пораки...

Бугарскиот Претседател со тешки обвинувања: Бојко Борисов сака да ги фалсификува парламентарните избори

Најновите измени на изборните правила, кои беа поддржани од бугарскиот парламент, претставуваат кршење на самите правила, рече претседателот на Бугарија, Румен Радев, кој стави...

(Видео) Заев бил „мотиварот“: Си призна се околу случајот „Шик Јелак“

Зоран Заев во вчерашното гостување во „само интервју“ само уште еднаш призна дека тој директно бил вмешан во скандалот помеѓу Заев и црногорскиот бизнисмен...

Разбра некој која е штетата за државата од набавката на Мерцедесот?

Универзитетскиот професот Жидас Даскаловски на Фејсбук по потврдата на затворската казна за поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска прашува што се случи со...

More Articles Like This