КОСОВО ОТВАРА ЦАРИНСКА ВОЈНА СО МАКЕДОНИЈА: Заради царините од Косово денеска неоткупени 100 тони зеленчук и овошје

Поврзано

Ckaндалозно зголемување на цената на струјата, интересот на компаниите пред оној на граѓаните

Одлуката на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) за покачување на цената на електричната енергија е скандалозна, а уште поскандалозен...

За половина денар пocкaпи бeнзинитe, за исто толку поевтин дизeлoт

За половина денар од полноќ поскапуваат бензините, а за исто толку поевтинува дизелот. Екстра лесното масло за домаќинство се...

Бyџeтот како бyнap без днo – Владата на СДСМ денеска ќе ги зaдoлжи граѓаните за нови 38 милиони евра

Владата предводена од СДСМ денеска граѓаните ќе ги задолжи со нови 38 милиони евра. Откако изминативе 4 месеци Заев и...
- Advertisement -

Два дена по 100 тони зеленчук и овошје на скопскиот Кванташки пазар останаа неоткупени бидејќи не се појавија косовските трговци. Ова е последицата од поголемата царина за 30 насто за 21 земјоделски производ која што ја воведе косовската Влада, а стапи во сила од денеска.

Ситуацијата со робата е крајно драматична. Оваа роба што ја гледате тука оваа беше наменета да оди, сега ќе се фрли цела. Оваа царина од 30 отсто што ја воведе Косово е удар за економијата во целина. Не само за диња или праска, за се, за грозје, за сите овошни атикли што треба да одат за Косово, нема да одат. Откога е донесена одлуката во Косово како да секна наеднаш, како да е удар, многу лошо. 90% отстанува од целината што се внесува, 90% од робата останува на пазар што треба да се извезе на Косово, рече еден трговец со земјоделски производи.

Косовските увозници на земјоделски производи за Алсат М велат дека на царинскиот премин Блаце е целосен хаос. Камионите натоварени со овошје и зеленчук веќе втор ден не се пропушаат.

КОСОВСКИ УВОЗНИЦИ:

Од вчера од 3 часот по полноќ камионот со овошје и зеленчук ми стои на терминал. На царина ни бараат банкарски гаранции, не знаат како да ја пресметаат царината. Не знаеме ништо, не ни кажуваат кога ќе не пуштат. Овошјето и зеленчукот од стоење ќе скапе. Ни викаат дека за ден два ќе се нормализира состојбата. Ова не чини, не само за нас извозниците туку и за граѓаните. Килограм зелка вчера беше 30 центи, денеска се продава по 70 центи. Одлуката мора да се укине веднаш, изјави за Алсат, Беким Халити, трговец од Косово.

А, македонските трговци велат дека мерката ќе ги бутне откупните цени во Македонија.

Нашите власти под итно да превземат мерки за ова, треба да ја ослободат или контрамерки мора да се превземе за тоа. Македонскиот пазар ако веќе нема извоз надвор, тоа сосема ќе биде блокада. Не само за нашиот пазар туку за самите земјоделци ќе биде катастрофално, вели еден трговец.

За македонските власти мерката е правно и формално нејасна. Нема тарифни броеви на производите за кои се однесува одлуката. Се надеваат дека одлуката ќе биде веднаш повлечена.

Ќе ги информираме и ЦЕФТА и Светската трговска организација и Европакста Унија за прекршувањето со оваа одлука на на сите овие договори и со овие дописи кои што се нашата прва реакција ќе бараме веднаш истата да биде повлечена. Очекувам дека таа ќе биде повлечена. Не знам од кој интерес е таа исто воведена. Ако тоа не биде направено во најктраток временски период ние ќе го заштитиме домашното производство“, изјави министерот за економија, Љупчо Николовски.

Според податоците од Министерството за земјоделство од заштитните царини на Косово најмногу се погодени доматот, пиперката и сливата. Од почетокот на годината извезени се овошје и зеленчук во вредност од 2,5 милиони евра. Македонија не увезува земјоделски производи од Косово,а се увезуваат отпадоци од легиран челик, вода, цефки и никелова руда.

Latest News

18 годишник од Тетово избодeн со нoж, yaпceно едно лице

На 04.08.2020 околу 23.00 часот во СВР Тетово било пријавено дека во Жена-парк на ул.,,Борис Кидрич“ во Тетово дошло...

Тpaгедија во Скопје, пронајдена мpтва жена, телото предадено на обдykција

На 04.08.2020 во 15.05 часот во СВР Скопје, од лекар од Итна медицинска помош било пријавено дека околу 12.40 часот во домот на ул.„Женевска“...

Пocкапувањето на стpyјата требало да биде дури 25 проценти!

Првиот човек на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимовски ги отфрла обвинувањата за новото 7,4 % зголемување на цената на струјата. Тој за Канал 5,...

Зaпaлен автомобил во Скопје, од пожaрот зафатени уште две возила

На 05.08.2020 во 02.41 часот во СВР Скопје било пријавено дека на паркинг просторот од бул.„Партизански одреди“ со ул.„Есперанто“, во населба „Порта Влае“,...

Медиумски бojкот за Зоран Заев ако не се извини на медиумите и новинарите

Македонската асоцијација на новинари (МАН) најостро го осудува јавниот настап на претседателот на СДСМ, кој на прес конференција етикетираше новинари со што повторно се...

More Articles Like This