August 11, 2020, 11:07 am

Косово со нови мepки за зaштитa од Koвид-19

Поврзано

Се вжeштyвa ситуацијата во Средоземното море помеѓу Грција и Турција

Турскиот брод за сеизмички истражувања „Оруч Рејс“ и понатаму е со непроменета позција, односно се наоѓа во, како што...

(Фото) Kaко во kaфез, надpeaлни слики од Тајланд, еве како се одвива наставата

Надреалните фотографии од Тајланд покажуваат дека ученици одат во основно училиште, со маски, сместени во „кафези“ за социјално растојание,...

Македонски државјанин тeшкo пoвpeдeн во cooбрaќaјкa кај Саранда

Македонски државјанин тешко е повреден во сообраќајна несреќа, што се случила во близина на албанскиот приморски град Саранда, јави...
- Advertisement -

Косовскиот министер за здравство Арменд Земај ги соопшти новите мерки за заштита од ширењето на епидемијата на Ковид-19, кои беа усвоени на денешната седница на Владата, јави дописникот на МИА од Приштина.

Земај информира дека од денеска ќе се затвораат канцелариите во кои има позитивни случаи, додека лицата кои биле во контакт со заразени ќе се самоизолираат на 14 дена.

– Контактите на заразените лица ќе се самоизолираат и ригорозно ќе се почитуваат заштитните мерки на Институтот за јавно здравство на Косово, додека санитарните и општинските инспекции ќе ги санкционираат случаите на непочитување на тие мерки, објави Земај.

Исто така, одлучено е да се редуцира бројот на вработени во администрацијата, се наложува задолжително носење маски и строга контрола на спроведувањето на таа мерка на влезовите во сите институции и од страна на вработените во трговските и угостителските објекти, погребните церемонии да се вршат само во кругот на потесното семејство, дополнителни мерки во старечките домови, формирање локални штабови во општините и слично.

Во Косово, заклучно со последниот официјален извештај, досега се регистрирани 2.878 заразени од новиот коронавирус, од кои починале 51 лице. Активни носители на вирусот се 1.250 лица.

Latest News

Се вжeштyвa ситуацијата во Средоземното море помеѓу Грција и Турција

Турскиот брод за сеизмички истражувања „Оруч Рејс“ и понатаму е со непроменета позција, односно се наоѓа во, како што...

На три недели пред почеток на учебната година уште не се знае cyдбината на учениците

Состанокот, што денеска требаше да го продолжат Комисијата за заразни болести и работната група на Министерството образование и наука, во врска со протоколите со...

Жена пpeгaзeнa од чeтиpицикл во Гостивар

На 10.08.2020 во 21.00 часот на ул. „Илинденска“ во Гостивар, четирицикл „линај“, со гостиварски регистарски ознаки, управуван од М.М.(34) од Гостивар удрил во пешак...

Вечерва coбир за спac на Универзална сала

Пред платото на Универзална сала вечерва во 20 часот ќе биде одржан собир во знак на револт откако во јавноста излезе информацијата дека истата...

Филипче за кopoна летот за Финска, најголем дел од патниците патувале со косовски пасош

Венко Филипче на социјалните мрежи го објасни случајот за заболените со Ковид-19 стигнале во турку со лет до Финска. Во однос на информациите за летот...

More Articles Like This